AB Komisyonu'ndan Dink yorumu

AB Komisyonu'ndan Dink yorumu
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, bir soru önergesine yanıtında, “AB Türkiye’de gazetecilere yönelik yargılama öncesi tutuklamalarla, ağır hapis cezaları konusundaki endişelerini ifade etmiş ve konuyu Türk yetkililer nezdinde devaml

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Hrant Dink davasında sorumlu olan herkesin yasa önünde hesap verebilmesinin Türkiye için çok önemli bir konu olduğunu bildirdi.
Füle, Avrupa Parlamentosu üyelerinden Nikolaos Salavrakos’un “Gazetecilerin korunması” konusundaki yazılı soru önergesini yanıtladı.

FÜLE'DEN HESAP VERME VURGUSU

AB’nin gazetecilerin birçok ülkede görevlerinden dolayı sık sık karşılaştıkları taciz, infaz, hapis ve fiziksel şiddet konusunda derin endişe duyduğunu belirten Füle, konunun son olarak AGİT Daimi Konseyi’nde 24 Kasım 2011 tarihinde dile getirildiğini, tüm katılımcı ülkelere basın profesyonellerine yönelik saldırıları engelleme, gazetecilere karşı tehditlerle mücadele ve bunların cezasız bırakılmaması çağrısı yapıldığını hatırlattı. Füle şöyle devam etti:

“AB, Rusya’da gazetecilere karşı işlenen suçlar için cezaları ağırlaştıran hükümlerin kabul edilmesini memnuniyetle karşılamış, Ukrayna’da gazeteci Georgy Gongadze cinayetinden sorumlu olanların cezalandırılması çağrısında bulunmuş, Vasyl Klymentev’in kaybolmasıyla ilgili yetersiz yapılan soruşturmayla Azerbaycan’daki Elman Hüseyinov suikastinden dolayı üzüntü duymuştur. AB aynı zamanda Türkiye’de gazetecilere yönelik yargılama öncesi tutuklamalarla, ağır hapis cezaları konusundaki endişelerini ifade etmiş ve konuyu Türk yetkililer nezdinde devamlı olarak gündeme getirmiştir. Hrant Dink cinayeti davasında Ocak 2012’de verilen karar sonrasında AB, olaya karışan herkesin yasa önünde hesap vermesi gerektiğini ve bunun, davayla 2010 AİHM kararlarının ortaya koyduğu gibi ülkenin adalet sistemindeki yapısal eksikliklerin giderilmesi ve dokunulmazlıkla mücadelede Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulamıştır.”

Gazetecilerin güvenliği sorununun geçen yıl Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile AB insan hakları diyaloguyla gündeme getirildiğini belirten Füle, AB-Rusya insan hakları danışma toplantılarına ek olarak AB’nin özellikle Anna Politkovskaya’nın öldürülmesi ve Oleg Kashin’e saldırı konusunda olmak üzere gazetecilere karşı girişilen şiddetle ilgili soruşturma ihtiyacını vurguladı. Füle, AB’nin basın özgürlüğünü desteklemek konusunda çalışan çok sayıda sivil toplum örgütüne “Demokrasi ve İnsan Hakları” alanında kullanılmak üzere para desteği sağladığını bildirdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com