AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle, Arnavutluk'ta

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle, Arnavutlukta
Füle, Arnavutluk Başbakanı Rama ile görüştü

TİRAN (AA) - AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları kapsamında, Başbakan Edi Rama ile görüştü.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Füle, ziyaretin, Arnavutluk'un AB üyelik sürecinde ortak çalışarak, haziran ayında Arnavutluk'a ''aday ülke'' statüsü verilmesi şansını yükseltmek istediklerinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ülke içindeki çatışmaların, Arnavutluk'un AB üyelik sürecine hiçbir katkı sağlamayacağını belirten Füle, ''Sadece mecliste değil, her alanda yapılacak işbirliğinin, entegrasyon sürecine olumlu etkisi olacaktır. Görüşmemin ardından, iktidar ve muhalefetin, ortak hedef çerçevesinde gayret gösterdikleri kanaatine vardım'' dedi.

Görüşmede, beş konunun ele alındığını söyleyen Füle, şunları kaydetti:

''Öncelikle, reformların yoğun olarak uygulandığı alanlardaki gelişmeleri ele aldık. Kısa ve uzun vadede Arnavutluk'un planlarını masaya yatırdık. Sadece muhalefetin değil, sivil toplumun da entegrasyon sürecine müdahil olması gerektiğini konuştuk. Gelişmeleri ele almak üzere, haziran ayında yeniden bir araya gelme konusunda anlaştık. Arnavutluk'un geleceğinin AB üyeliğinde olduğuna inanıyorum. Arnavutluk'un, karşısına çıkacak tüm engellerle mücadele edecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum.''

Arnavutluk Başbakanı Rama da Arnavutluk'un ana hedefinin AB üyeliği olduğunu belirterek, ''Geçmişten dersler çıkartarak ve bu süreçte edindiğimiz tecrübelerden de istifade ederek, kaybettiğimiz zamanı geri kazanmak istiyoruz'' dedi.

Bu arada, Füle ile Rama arasındaki görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Entegrasyon Bakanı Klayda Gjoşa, İçişleri Bakanı Saymir Tahiri, Adalet Bakanı Nasip Naço ve Devlet Bakanları İliryan Celibashi ile Bledi Çuçi de katıldı. Toplantıda muhalefet ise Arnavutluk Meclisi Entegrasyon Komisyonu Başkanı Maylinda Bregu, milletvekilleri Eduard Halimi ve Arben Ristani tarafından temsil edildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com