AB: Müzakereler İstanbul'da

AB: Müzakereler İstanbul'da
İran'la nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılması büyük ölçede netleşti.

İran devlet televizyonu Press TV ve Fars Haber Ajansı, gelecek haftaki müzakerelerin İstanbul'da yapılması konusunda taraflar arasında uzlaşma sağlandığını duyurdu

MÜZAKERELER İSTANBUL'DA

Tartışmalar sürerken Avrupa Birliği'nden teyit açıklaması geldi. Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, müzakerelerin 14 Nisan'da İstanbul'da yapılması için anlaştıklarını duyurdu.

İRAN'LI YETKİLİLER TÜRKİYE'Yİ İSTEMEMİŞTİ

Bazı İranlı yetkililer, geçen hafta, Türkiye'nin Suriye tutumu nedeniyle müzakerelerin İstanbul'da yapılmasına karşı çıkmış ve adres olarak Irak, Suriye, Lübnan ve Çin gündeme gelmişti.

Müzakerelerde İran, nükleer krize çözüm bulmak için Fransa, İngiltere, Rusya, Çin, ABD ve Almanya'yla masaya oturacak.

YÜZDE 20 ORANINDA DURDURMASI İSTENECEK

İstanbul'daki görüşmelerde batılı ülkelerin Tahran'dan, zenginleştirilmiş uranyum üretimini yüzde 20 oranında durdurmasını isteyeceği belirtiliyor. İran'dan Kum kenti yakınlarında yerin altına yeni inşaa ettiği nükleer tesisi kapatması da talep edilecek. İran'a saldıracağı iddiaları ortaya atılan İsrail'in de ilk aşamada bu taleplerin yerine getirilmesine sıcak baktığı kaydediliyor.

İran'ın bu talepleri yerine getirmesi halinde batılı ülkelerin uyguladıkları bazı yaptırımları kaldırabileceği vurgulanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com