AB 'Öykü yarışması' finali ödül töreni

AB 'Öykü yarışması' finali ödül töreni
Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen ‘Öykü Yarışmasının’ finalistleri Eskişehir’de düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen ‘Öykü Yarışmasının’ finalistleri Eskişehir’de düzenlenen törenle ödüllerini aldı. 

Bir otelde düzenlenen final programına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati de katıldı. Finale kalan Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van ve İstanbul'da öğrencilerin katıldığı yarışmada birinciliği, Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’nden Filiz Atmaca kazandı. Törende yarışmada illerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, yarışma sayesinde öğrencilerin kendi dillerini geliştirdiğini ifade ederek, “Lise öğrencileri arasında düzenlenen öykü yarışması ile öğretmenlerimizin öğrencilerin ve ailelerin AB ile ilgili bilgilendirme farkındalığının artırılması amaçlanıyor. Her yıl düzenlenen yarışmada öğrencilerimiz yazdıkları ile Türkiye’nin AB yolundaki hedeflerini öğrenmiş oluyor. Aynı zamanda kendilerini ve kabiliyetlerini keşfetme ve dillerini geliştirmede bu konu önemli bir teşvik unsuru olduğunu söylemek istiyorum” diye konuştu.

Bela Szombati de yaptığı konuşmada dereceye girecek öğrencilerin ödüllendireceklerini belirtti. Szombati öykü yazarak yarışmaya giren öğrencilerin hepsinin kazandığını söyleyerek, konuşmasında şunları söyledi;

“Bugün Türk yazarlarının yanı sıra AB Türkiye delegasyonu ve Milli Eğitim Bakanı’nın temsilcilerinden oluşan jüri tarafından oluşan en iyi 3 öykünün hangileri olduğunu öğreneceğiz. Dereceye giren öğrenciler Bürüksel Avrupa Birliği ülkesi olan Litvanya'ya seyehatla ödüllendirilecek. Öğrenciler umarım farklılıklar içerisinde birliğin ne anlama geldiğini öğrenme fırsatı bula bilecekler. Bu salonda yalnızca 3 kazanının olmadığı söylemek isterim. 21 ilden gelen bütün öğrenciler sürecin içerisinde yer alarak bilgi ve deneyim kazandılar. kim bilir belki bu salonda yer alan genç yazarların bazıları usta kalemlerimiz olarak ortak Avrupa'mız ile ilgili yazılar yazacaklar.”

Finale katılan 21 ilden gelen öğrenciler, rehber öğretmenler ve temsilcilerle birlikte tek tek sahneye davat edilip ödüllendirildi. Daha sonra açıklanan sonuçlara göre, Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi'nden Firuze Nur Atmaca "Hava'nın kızı" adlı eseriyle birinci, Erzurum Hasan Basri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Esra Rümeysa Küçük "Gökkuşağı'nın altında" adlı eseriyle ikinci, Konya Meram Fen Lisesi'nden Leyla Önal da "Benim dünyam" eseriyle üçüncü oldu.

Yarışmada birinci olan Filiz Atmaca ise, “Öykü maceram çok garip oldu. Apar topar oldu aslında. Çok meşguldüm bu sene. Ama özellikle anneme ve babama destek verdikleri için ve tabi ki de ihsan hocama çok teşekkür ederim. Çok mutluyum gerçekten. İnşallah yolum açık olur” diye düşüncelerini dile getirdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com