AB, Ukrayna'da tansiyonun düşmesi için Rusya'dan somut adım istedi

AB, Ukraynada tansiyonun düşmesi için Rusyadan somut adım istedi
BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği, Rusya'ya, Ukrayna'nın doğusunda tansiyonun düşürülmesi için somut adımlar atması çağrısında bulunarak, gerekirse yaptırımları ilerleteceği uyarısı...

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği, Rusya'ya, Ukrayna'nın doğusunda tansiyonun düşürülmesi için somut adımlar atması çağrısında bulunarak, gerekirse yaptırımları ilerleteceği uyarısı yaptı.

AB üyeleri dün Ukrayna'nın doğusundaki olaylar nedeniyle mal varlıklarını dondurduğu 15 Rus yetkiliye daha vize yasağı getirme kararı almıştı. Aralarında Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ve Askeri İstihbarat (GRU) Başkanı İgor Sergun'un da bulunduğu ilave listeyle AB'nin "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini tehlikeye attıkları" suçlamasıyla yaptırım uyguladığı Rus yetkililerin sayısı 48'e ulaştı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna'nın doğusunda kötüleşen güvenlik durumundan dehşete düştüğünü belirterek, Harkiv Belediye Başkanı Gennady Kernes'in öldürülmesini ve Slovyansk kentinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin Rusya yanlıları tarafından alıkonulmasını kınadı.

Ashton, Ukrayna'nın doğusundaki olayların, 17 Nisan'da Cenevre'de Rusya, Ukrayna, AB ve ABD'nin imzaladığı, tansiyonun düşürülmesi ve güvenliğin yeniden tesisi için atılacak anahtar adımları belirleyen ortak deklarasyonla bağdaşmadığını vurguladı.

Ukrayna hükümetinin Cenevre Deklarasyonu çerçevesinde attığı, bölgelerin yetkilerinin artırılması, Rusçanın statüsünün iyileştirilmesi ve silah bırakacak militanlar için af tasarısı hazırlanması gibi adımları memnuniyetle karşıladığını belirten Ashton, "Rusya'ya şimdi Cenevre anlaşmasını destekleyecek somut eylem çağrısı yapıyorum" ifadesini kullandı.

Catherine Ashton, Ukrayna'daki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdüreceklerine ve gerekirse "yeni bireysel" yaptırımları gündemlerine alacaklarına işaret etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com