AB ülkelerindeki kadınlar da tehdit altında

AB ülkelerindeki kadınlar da tehdit altında
AB ülkelerindeki kadınlara yönelik cinsel şiddet ve tecavüz araştırmasının sonuçları açıklandı

VİYANA (AA) - AB ülkelerinde yaşayan kadınlara yönelik BM araştırması, bu ülkelerdeki kadınların ciddi cinsel şiddet ve tecavüz tehdidi altında olduğunu gösterdi.

Şimdiye kadar bu konuda yapılan en geniş çaplı çalışma olduğu belirtilen araştırma, AB ülkelerindeki yaklaşık her 10 kadından birinin cinsel şiddet, yaklaşık 20 kadından birininse tecavüz kurbanı olduğunu ortaya koydu.

AB üyesi 28 ülkedeki 42 bin kadınla yapılan yüz yüze görüşmelere dayanılarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, AB’ye bağlı Temel Haklar Ajansı tarafından açıklandı.

Açıklamada, araştırmanın sonuçlarının, AB ülkelerinde yaşayan 186,6 milyon kadına uyarlanması halinde, 100 milyon kadının, aralarında uygunsuz flört teklifi ve teşhircilik de bulunan 11 ayrı cinsel taciz kategorisinden birinin mağduru olduğunu gösterdiği belirtildi. Erkek arkadaşı veya eşi tarafından ciddi şekilde tacize uğramış her 7 kadından sadece birinin polise şikayette bulunmasının, araştırmadaki diğer bir çarpıcı sonuç olarak ortaya çıktı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sadece birkaç gün kala sonuçları açıklanan araştırma, Mart-Eylül 2012'de, AB’de yaşayan, 15 ila 74 yaşındaki katılımcılarla görüşülerek yapıldığı bildirildi. BM’ye bağlı Avrupa Suç Önleme ve Ceza Yargılaması Enstitüsü, BM Bölgelerarası Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü'nün başkanlığındaki bir konsorsiyum tarafından yapılan araştırmanın hata payı, artı-eksi yüzde 1,5 olarak açıklandı.

- Tecavüz ve diğer cinsel şiddet olayları

Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcılardan onda biri 15 yaşından itibaren şu veya bu şekilde cinsel şiddete maruz kaldığını, 20 kadından biri de tecavüz kurbanı olduğun açıkladı. Bu rakam, AB üyesi ülkelerdeki 15 ila 74 yaşındaki tüm kadınlara uyarlandığında AB'de 9 milyon tecavüz kurbanı kadın bulunduğunu gösteriyor.

- 15 yaşından küçük istismara uğrayanlar

Araştırmaya katılan kadınlardan yüzde 12’si 15 yaşından önce şu veya bu şekilde cinsel şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde biriyse bu yaşlardayken bir erişkinin tecavüzüne uğradığını bildirdi. Araştırmada, cinsel şiddet ve tecavüz olaylarının yüzde 97’sinin erkekler tarafından yapıldığı kaydedildi. Fiziki şiddet olaylarındaysa erkeklerin sayısı kadınlarınkinden sadece biraz daha yüksek çıktı.

- Erkek arkadaş veya eş istismarı

Katılımcılardan yüzde 22'si erkek arkadaşı veya eşi tarafından fiziki veya cinsel şiddete maruz kaldığını bildirdi. Araştırmaya katılan kadınlardan yüzde 43'ü ise şimdiki veya geçmişteki erkek arkadaşı veya eşi tarafından kendisine bir çeşit “psikolojik şiddet” uygulandığını belirtti. "Küçük düşürme”, “fiziki zarar verme tehdidi”, araba anahtarlarının alınması veya kilit altında tutulma gibi “hareket özgürlüğünü kısıtlama” psikolojik şiddet örnekleri olarak sıralandı.

- Gizlice takip etme

Gizlice takip edilmenin de cinsel şiddet kapsamında değerlendirildiği araştırmada, katılımcıların yüzde 18’i gizlice takip edildiklerini bildirirken, bu oranın meslek sahibi kadınlar ve kadın yöneticilerde yüzde 75 olması dikkati çekti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com