AB üyeleri Ukrayna'ya yaptırımlara hazırlanıyor

AB üyeleri Ukraynaya yaptırımlara hazırlanıyor
BRÜKSEL (AA) - Brüksel'de yarın toplanacak AB dışişleri bakanlarının, Ukrayna yönetimine yaptırım kararı alması bekleniyor.Dışişleri bakanları toplantısı öncesinde Ukrayna'da dün tırmanan...

BRÜKSEL (AA) - Brüksel'de yarın toplanacak AB dışişleri bakanlarının, Ukrayna yönetimine yaptırım kararı alması bekleniyor.

Dışişleri bakanları toplantısı öncesinde Ukrayna'da dün tırmanan şiddet olaylarını büyükelçiler seviyesinde görüşen AB üyelerinin uzlaşmaya yaklaştığı belirtiliyor.

Diplomatik kaynaklar, yarınki toplantıda şiddet olaylarında sorumluluğu bulunan Ukraynalı yetkililere "vize yasağı ve malvarlıklarının dondurulması" yaptırımının muhtemel olduğunu, ilaveten halka baskı için kullanılabilecek ürünlerin ihracatının yasaklanabileceğini dile getiriyor.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i telefonla arayan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kiev'de dün başlayan ve 25 kişinin ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden olan şiddet olaylarının "şok edici ve kaygı verici" olduğunu belirterek, "Bu tür görüntüleri meşru gösterecek bir vaziyet olamaz" dedi.

Barroso, görüşmeyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, siyasi ve kurumsal krizin şiddet kullanılarak çözülmeye çalışılmasını şiddetle kınayarak temel hak ve özgürlüklerin muhafazasının siyasi liderliğin sorumluluğunda olduğunu hatırlattı.

Barroso, tüm taraflara şiddete son verip halkın demokratik özlemlerine cevap verecek şekilde anlamlı diyaloğa girmeleri çağrısında bulundu ve krizden çıkış için tek yolun anayasa reformu, kapsayıcı bir yeni hükümetin kurulması ve demokratik seçimlerin şartlarının oluşturulmasından geçtiğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Barroso, AB üyelerinin acilen Ukrayna'da şiddet olaylarının sorumlularına yaptırım konusunda uzlaşmasını beklediğini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com