"AB üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımı önemlidir"

"AB üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımı önemlidir"
İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımının önemli olduğunu söyledi.

İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımının önemli olduğunu söyledi.
KÜTAHYA - İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımının önemli olduğunu söyledi.
Büyükelçi Asp, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek, ilin sosyal, kültürel ve ekonomik durumuna ilişkin bilgi aldı.
Kocatepe, yaptığı konuşmada, Kütahya'da 34 çeşit maden bulunduğunu belirterek, ilde en büyük endüstrinin porselen olduğunu söyledi.
İl merkezinde iki organize sanayi bölgesi bulunduğunu ifade eden Kocatepe, şunları kaydetti:
'Geçen yılın verilerine göre, 1. Organize Sanayi Bölgesinde kullanılan elektrik, su, doğal gaz gibi tüketimlerde yüzde 18, defterdarlığın tespit ettiği vergi bildirimlerinde ise yüzde 18-20 arasında artış var. Sanayinin yanında madencilik yönünden de zengin olan ilimizde bor madeninin bulunması ve dünya rezervinin yüzde 70'inin ülkemizde, bunun da yüzde 45'inin ilimizde yer alması, küresel ekonomik krizi daha rahat atlatmamızı sağladı.'
Kocatepe, valilik bünyesinde AB ile ilgili bir büro oluşturulduğunu anımsatarak, 'Burada hem proje üretiliyor hem de Kütahya içinde AB ile ilgili uyum yasalarının uygulanması veya sosyal hayatın entegrasyonu gibi konularda valilik olarak tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı AB Genel Sekreterliği ve ilgili bakanlıkla irtibat halinde yürütüyoruz' dedi.
AB ile entegrasyon için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Kocatepe, Türkiye'nin AB üyesi olması halinde Avrupa için taze bir kan, taze bir can olacağını ifade etti.
Asp de valilik bünyesinde AB ile ilgili bir büronun hizmet vermesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, 'AB üyeliği müzakereleri sürecine halkın katılımı önemlidir. Kütahya'da AB konusunda bir büronun bulunması çok iyi bir inisiyatif. Keşke benim ülkemde de AB üyeliği müzakereleri sürecinde böyle oluşumlar yapılsaydı. Çünkü bu sürece halkın da dahil olması, bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor' diye konuştu.
Vali Kocatepe daha sonra Büyükelçi Asp'e çini tabak hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com