“AB uyum süreci hayatımızın her alanında etkili oluyor”

“AB uyum süreci hayatımızın her alanında etkili oluyor”
Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye'nin AB müktesebatının benimsenmesi konusunda önemli mesafe kat ettiğini söyledi.

Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye'nin AB müktesebatının benimsenmesi konusunda önemli mesafe kat ettiğini söyledi.
Uşak Valiliği Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi koordinesinde Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Mehmet Ünal, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, İl Özel İdaresi genel Sekreteri Servet Ecemiş, Emniyet Müdür Cafer Şahin, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Vali Özdemir Çakacak Uşak'ta AB fon ve mali kaynaklarından azami ölçüde yararlanılması amacıyla, kurum ve kuruluşların proje faaliyetlerini teşvik etmek, gerekli desteği sağlamak, yürütülmekte olan AB Projelerinin koordinasyonunu, tanıtımını ve kamuoyu ile paylaşımını sağlamak üzere 'AB Koordinasyon Merkezi' kurulduğunu kaydetti.
Türkiye'nin müzakere sürecinde 33 fasıldan 13'nün açıldığını ifade eden Vali Özdemir Çakacak, “Müzakerelerin açılma kararının alındığı 17 Aralık 2004 zirvesinden itibaren, siyasi kriterler hariç, sadece müktesebat fasılları çerçevesinde 200'ün üzerinde kanun, 850'nin üzerinde ikincil düzenleme hayata geçirildi. Sadece bu veriler bize şunu gösteriyor, Türkiye AB müktesebatının benimsenmesi konusunda önemli bir mesafe kat etti. Sadece fasıl açılması yetmiyor, mevzuat değişikliği ile birlikte uygulamaya geçirmek gerekiyor. Mevzuat uyum çalışmaları hayatımızın her alanını etkilemektedir. Çevrenin korunmasından kadınların ve özürlülerin istihdamına, enerji verimliliğinden yüzdüğümüz suya kadar, meslek standartlarından gıda güvenliğine kadar, içtiğimiz suyun kalitesinden kan bağışına kadar günlük hayatımızın her alanını kapsamaktadır. Bu gün köylerimizde içilen suyun AB standartlarında olması için KÖYDES projesi ile arıtma sistemleri kurduk. Yine vatandaşımızın temel hak ve özgürlüklerinin daha da geliştirilmesi için önemli gelişmeler sağlanmıştır. AB sürecinde yapılan mevzuat değişikliklerinin günlük hayattaki etkilerini hissetmek ve yaşamak AB sürecindeki toplumsal seferberliği devam ettirmede önemli bir etken olacaktır” dedi.
Panele konuşmacı olarak katılan Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ozan Örmeci ile Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Akyıldız, AB Süreci ve Türkiye konularında katılımcılara bilgi verdiler.
Panel sonunda Avrupa Birliği konulu resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin hediyeleri Vali Özdemir Çakacak tarafından verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com