AB ve Ukrayna, Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını imzaladı

AB ve Ukrayna, Ortaklık Anlaşmasının siyasi kısmını imzaladı
Anlaşmanın en önemli bölümünü oluşturan serbest ticaret kısmı ise Ukrayna'nın yeni hükümetiyle imzalanacak

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği ve Ukrayna, Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını imzaladı, derin ve kapsamlı serbest ticaret anlaşması ise seçim sonrasına bırakıldı.

Anlaşmaya Brüksel'deki AB zirvesine katılan liderlerin huzurunda Ukrayna geçiş hükümeti Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve AB Konseyi Başkanı Herman imza koydu.

Ortaklık Anlaşması'nın en önemli bölümü olan serbest ticaret anlaşmasının Ukrayna'da 25 Mayıs'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinin ardından kurulacak yeni hükümetle imzalanması planlanıyor.

Görevinden parlamento tarafından azledilen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB ile müzakere ettiği Ortaklık Anlaşması'nı imzalamaktan vazgeçmesi geniş protesto olaylarını tetiklemişti.

Brüksel'de toplanan AB liderleri, Kırım'ı ilhakını şiddetle kınadıkları Rusya'ya ilave yaptırım kararı aldılar. Bu kapsamda 12 Rus ve Kırımlı yetkilinin daha malvarlıkları dondurularak vize yasağına dahil edilirken "Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma faaliyetlerini sürdürmesi halinde" kapsamlı ekonomik yaptırımlara başvurulacağı sinyali verildi. Bugün AB resmi gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girmesi beklenen ilave yaptırımların kimleri kapsadığı resmen açıklanmasa da diplomatik kaynaklar, listede Rusya Federasyonu Konsey Başkanı Valentina Matvienko ve Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin'in de bulunduğunu belirtiyor.

AB dışişleri bakanları, Kırım'daki referandumun ardından hafta başında Brüksel'de toplanarak Rus ve Kırımlı 21 yetkiliye yaptırım kararı almıştı.

- Rusya ile zirveler iptal edildi -

Bu arada, Haziran ayında düzenlenmesi öngörülen AB-Rusya zirvesinin ve üye ülkelerin Moskova ile planlanan ikili zirvelerinin iptal edildiği açıklandı.

AB liderleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin Ukrayna'ya yerleştirilmesi konusunda acilen mutabakat sağlanması çağrısında bulunarak, aksi takdirde AB gözlemci misyonu göndereceklerini duyurdu.

Rusya'nın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) ve Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) katılımıyla ilgili müzakerelerin askıya alınmasını kararlaştıran AB liderleri, Gürcistan ve Moldova'yla siyasi ve ekonomik entegrasyonu derinleştirme ve her iki ülkeyle Haziran sonuna kadar derin ve kapsamlı serbest ticaret dahil Ortaklık Anlaşması imzalanması taahhüdünde bulundu.

Ukrayna'ya mali destek sözü veren AB liderleri bunun için IMF'yle uygulanacak mali program üzerinde anlaşma sağlanmasını şart koştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com