AB Zirvesi

AB Zirvesi
AB liderleri, enerjide Rusya'ya bağımlılığı düşürecek tedbirleri görüştü

BRÜKSEL (AA) - Brüksel'de toplanan AB liderleri, Ukrayna kriziyle birlikte enerjide Rusya'ya bağımlılığı düşürecek tedbirleri görüştü.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, liderler zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, AB'nin yüksek enerji bağımlılığını düşürecek önlemler kapsamında, Türkiye üzerinden geçen Güney Gaz Koridoru'na daha fazla destek verilmesine de değindi.

Van Rompuy, AB'yi enerjide tek pazar haline getirecek adımların atılmasında, tasarrufu artırarak talebin düşürülmesinde, yenilenebilir ve diğer yerli enerji kaynaklarından daha fazla faydalanılmasında ve arz yollarının çeşitlendirilmesinde kararlı olduklarını söyledi.

Van Rompuy, doğalgazda Rusya'ya bağımlılığın azaltılması için Türkiye üzerinden geçen Güney Koridoru'nun geliştirilmesinde yeni çabalara ihtiyaç duyulduğunu ve ABD'den Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğalgaz ithalinin Transatlantik Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleriyle kolaylaştırılması gerektiğini ifade etti. Herman Van Rompuy, AB üyelerinin doğalgaz ithalinde toplu pazarlıkla fiyatları kayda değer ölçüde düşürebileceklerini kaydetti.

"Enerji bağımlılığımızı düşürmek konusunda ciddiyiz" diyen Van Rompuy, AB'nin başlangıçta kömür ve çelik birliği olarak kurulduğunu hatırlattı ve şimdi enerji birliğine doğru ilerlemesi gerektiğini dile getirdi.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin kaya gazını ihraç etmeye karar vermesi halinde birçoklarının bunun Avrupa ülkeleri için tamamlayıcı bir unsur olabileceğini düşündüğünü söyledi. Enerji Ajansı'nın verilerine göre, halen enerjide dışarıya bağımlılık oranı yüzde 60 olan AB'de mevcut şartlarda bu rakam 2035 yılında yüzde 80'e yükselecek. 

Liderler, AB Komisyonu'na 3 ay içinde enerjide bağımlılığı azaltacak somut öneriler hazırlaması görevi verdi.

2007 yılı itibariyle doğalgaz ithalatının yüzde 45'ini Rusya'dan karşılayan AB'de bu oran, son 3 yıldır yüzde 30 civarına gerilemiş olsa da üye ülkeler arasında büyük farklılıklar gösteriyor. Baltık ülkeleriyle birlikte Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan doğalgaz ithalatının tamamına yakının Rusya'dan yaparken, bağımlılık oranı Polonya ve Yunanistan'da yüzde 70, Avusturya ve Macaristan'da yüzde 60, Almanya'da yüzde 40, İtalya'da yüzde 20 ve Fransa'da yüzde 18'e geriliyor.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel'e göre AB'nin kısa vadede Rusya'dan ithal ettiği yıllık 130 milyar metreküp doğalgazın tamamını düşük maliyetle ikame şansı bulunmuyor.

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com