Abbas Güçlü “ lise kayıtlarında kaos yaşanıyor”

Abbas Güçlü “ lise kayıtlarında kaos yaşanıyor”
Milli Eğitim Bakanlığında (MEB) yaşanan yerleştirme sorununu ele alan Milliyet köşe yazarı Abbas Güçlü kayıt sürecinde yapılan hataları yazdı.

Güçlü  ‘Kayıtlarda doldur boşalt yöntemi!’ başlığı altında kayıt sorununu köşesine taşıdı. Abbas Güçlü yazısında yüz binlerce öğrencinin kayıt için beklediğini ve öte yanda on binlerce boş kontenjanın olduğunu ele aldı.
 
İşte Abbas Güçlü’nün yazısından öne çıkan satırlar;
 
Okullar açıldı ama kayıtlar hâlâ sürüyor. Bitecek gibi de değil. Çünkü, liselere girişte tam bir kaos yaşanıyor...
Bir yanda kayıt için sıra bekleyen yüz binlerce öğrenci, öte yanda on binlerce boş kontenjan.
Ve MEB, boş kontenjanları bir türlü dolduramıyor. Bu kafayla giderlerse, doldurması da mümkün değil.
Bakan Avcı, geçen haftaki sohbette, boş kontenjanlar doluncaya kadar kayıtlar devam edecek demişti. Yardımcısı ve üst düzey bürokratların tümü de oradaydı. Bu sözlere hiç birinden de itiraz gelmedi. Demek ki, boş kontenjanların dolmasını onlar da istiyordu.
Peki ama nasıl?..
MEB, kayıt takviminde olmamasına rağmen, geçen hafta yeni bir kayıt dönemi açtı. Ama görünen o ki, cuma akşamına kadar devam edecek bu kayıt dönemi de boş kontenjanların dolmasına yetmeyecek.
 
Boş kontenjanlar?
Galatasaray 1, İstanbul (Erkek) 13, Kabataş Erkek (İngilizce) 28, Kabataş Erkek (Almanca) 22, Nişantaşı Nuri Akın 23, Nişantaşı Anadolu 50, Beşiktaş Sakıp Sabancı 47, Beşiktaş Atatürk 41, Beşiktaş Anadolu 29, Cağaloğlu 28, Pertevniyal 16, Şişli 29, Üsküdar Hacı Sabancı 18, Üsküdar Ahmet Keleşoğlu 29, İstanbul Anadolu 50, Korkmaz Yiğit 11, Rotary 100. Yıl 22, Dede Korkut 28, Ataşehir 49 kontenjan boş kaldı.
 
Veliler ne diyor?
 
- Sesimiz hiçbir şekilde Ankara’ya ulaşmıyor. Günlerdir uğraşmama rağmen şu ana kadar MEB’de hiçbir yetkili ile görüşemedim.
- 16 Eylül 2013 saat 21.00 itibariyle ek yerleştirme sonuçlarına baktığımızda, kızım 31 boş kontenjanlı bir okulun 33. yedeği idi. 17 Eylül 2013 saat 12.00 itibariyle sonuçlara baktığımda aynı okulun kontenjanının 22’ye düşmüş olduğunu gördük. Eğer yedekten 9 kişi girdiyse, bizim sıramızın da ilerlemesi gerekmez mi?..
- Alo 147’yi arıyoruz ama cevap alamıyoruz. Okul yöneticileri de hiçbir şekilde cevap veremiyor.
- 20 Eylül saat 17.00 itibariyle kontenjanlar dolmazsa, MEB ne düşünüyor?
 
Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz
(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com