Abbas Güçlü'den YÖK başkanına ayar!

Abbas Güçlü'den YÖK başkanına ayar!
Abbas Güçlü YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya'nın boş işlerle uğraştığını vurgulayarak önemli tespitlerde bulundu.!

Yaptığı eğitim proğramları,haberleri ve eğitimle ilgili köşe yazılarından tanınan Milliyet köşe yazarlarından Abbas Güçlü bugünkü köşe yazısında YÖK başkanına eleştirilerde bulunarak üniversitelerin öğretim görevlisi sorunlarını masaya yatırdı. Kendisine bir Yard. Doç'un gönderdiği bir mektubu da yayınladı.

Güçlü "Hemen her ay, yeni birkaç üniversite açılıyor. Çoğu da vakıf üniversitesi. Kendi hocalarını yetiştirmeleri en az 10 yıl sürer. Oysa hemen öğrenime başlıyorlar. Bu yüzden de devlet üniversitelerinin içini boşalttıkça boşalttılar.

Peki devlet üniversiteleri yeterince öğretim üyesi yetiştiriyor mu? Daha da önemlisi, asistanlığa ilgi var mı?

Eskiden en iyi mezunlar üniversitede kalırdı. Şimdi kaçıyorlar. Onlarca haklı nedenleri var. Ama en önemlilerden birisi de daha önce eziyetin bin türlüsünü yaşayan hocalarının kendilerine çektirdikleri.

Tüm araştırmaların ortaya koyduğu gibi, eziyet gören, eziyet çektiriyor...

Ne kadar objektifler?

Doktor asistanların, yardımcı doçentlerin yaşadıkları eziyetleri günlerce dile getirmiştik. Hak veren de oldu, karşı çıkanlar da. Şimdi sizinle paylaşacağımız konuda da söylenenler az bile diyenler kadar, statükoyu savunanlar da çıkacaktır."
yazısını bu şekilde oluştururken YÖK'ü ise olup biteni izlemekle suçladı.

Usta gazeteci "YÖK ise olup biteni sadece izliyor Başkan Çetinsaya, çıkma olasılığı milyonda bir bile olmayan bir yasa taslağının peşine takılmış gidiyor. Oysa ortada bir cenaze var ve önce onun kaldırılması gerekir. Bu ise umurunda bile değil..." dedi.

Mektupta ise bir devlet üniversitesinde yard. doç. olan bir öğretim görevlisinin senelerdir doçentlik sınavının sözlü kısımını geçemediğini, komisyonların objektif olmadığını ve YÖK'e yaptığı itirazlara cevap alamadığı anlatılıyor. (BCE)YÖK ise olup biteni sadece izliyor Başkan Çetinsaya, çıkma olasılığı milyonda bir bile olmayan bir yasa taslağının peşine takılmış gidiyor. Oysa ortada bir cenaze var ve önce onun kaldırılması gerekir. Bu ise umurunda bile değil...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com