ABD 2013'te Afganistan'da savaşı bırakıyor

ABD 2013'te Afganistan'da savaşı bırakıyor
Afganistan'daki askerlerini 2014 yılı sonunda çekeceğini açıklayan ABD bu planında değişikliğe gidiyor. ABD, 2013 yılında Afganistan'daki muharebe faaliyetlerini sonlandırarak, sadece Afgan askerlerin eğitimiyle ilgilenecek.

ABD Savunma Bakanı Leon Panneta dün yaptığı açıklamada ABD ordusunun Afganistan'daki muharebe faaliyetlerini, şimdiye kadar planlanandan bir yıl daha erken sonuçlandıracağını söyledi.

Amerikan New York Times gazetesindeki habere göre, Savunma Bakanı Panetta, 2013 ortasında Afganistan'da ABD ordusunun askeri operasyonlarını sonlandırarak, ağırlığı Afgan askerlerin eğitimine verecek.

Bir yıl afgan askerleri eğitecekler

Afganistan'daki çekilme konusunda ilk defa resmi olarak takvim açıklayan Panetta, "''2013'ün ortasıyla sonuna doğru muharebeden eğitim, danışmanlık ve yardım rolüne geçişi sağlamamızın mümkün olacağını umarım'' dedi.

Panetta bu süreçte ABD ordusunun saldırıya uğraması halinde ise, kendilerini savunacaklarını belirtti.

22 Bin asker bu yıl çekilecek

ABD'nin şu anda Afganistan'da 90 bin askeri bulunuyor. Obama yönetimi bu yıl sonuna kadar 22 bin askerini geri çekmeyi planlıyor. Geriye kalan 68 bin askerin ise 2014 yılı sonunda eve dönmesi planlanıyor.

Taliban görüşmeye soğuk

Afganistan'dan çekilmeyi planlayan Obama yönetimi bu nedenle Taliban'la biran önce barış görüşmelerine başlayarak, sonlandırmak istiyor. Ancak Taliban, ABD hükümetiyle bu aşamada görüşmeye pek sıcak bakmıyor.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com