ABD 2014'ten sonra Afganistan'da kalmalı

ABD 2014'ten sonra Afganistan'da kalmalı
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD ordusunun Afganistan'dan 2014 yılında çekilmesinin ardından ülkedeki varlığını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin terörle mücadele misyonunda başarılı olması için Afganistan'daki varlığını ülkedeki askerlerini çekmeyi düşündüğü 2014 yılından sonra da sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Panetta yaptığı açıklamada, "El Kaide'nin ülkede halen etkin olması ve gücünü artırmaya çalışması nedeniyle ABD'nin, 2014 yılında Afganistan'daki askerlerini çekmesinin ardından bu ülkede yine asker bulundurmaya ihtiyacı olacak" dedi.

Panetta, konuşmasında ne kadar askeri birliğin ülkede bırakılmasına ihtiyaç duyulacağına ve bu misyonun ne zaman tamamlanacağına yönelik bilgi vermedi, ancak terörle mücadelede ihtiyaç olan asker sayısının masada tartışıldığını söyledi.

Panetta, ABD'nin Afganistan'daki görevleri arasında Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi ve bölgedeki ABD askerlerinin desteklenmesi olduğunu kaydetti.

ABD, 2014 yılına kadar belirlenen takvim kapsamında Afganistan'dan ordularını çekecek. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com