ABD AK Parti'den Memnun Değil!

ABD AK Parti'den Memnun Değil!
Amerika'nın Sesi Radyosu'nda yayınlanan ilginç bir mülakat gerçekleri ortaya çıkardı..

Amerika'da uzmanlar 12 Haziran seçim sürecini yakından izliyor. Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Michael Werz, seçimlerden sonraki sürecin önemli olduğunu, bu bağlamda Milliyetçi Hareket Partisinin alacağı sonucun merakla beklendiğini kaydetti. Werz ile Barış Ornarlı konuştu:

Washington'daki Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Michael Werz, 12 Haziran seçimlerinin önemli olduğunu ancak bununla birlikte seçim sonuçlarının Adalet ve Kalkınma Partisi açısından büyük bir sürpriz niteliği taşımadığını söyledi: “Önemli bir seçim olduğunu düşünüyorum. Hemen herkes iktidardaki AK Partinin büyük bir zafere ulaşmasını bekliyor. Esas merak edilen, Milliyetçi Hareket Partisinin barajı aşıp aşamayacağı... İkinci soru Barış ve Demokrasi Partisinin nasıl bir performans göstereceği. Burada bu partinin daha fazla sandalye elde etmesi bekleniyor. Washington'dan baktığımızda daha da önemli olan, seçimlerden sonra ne olacağı… AK Parti söz verdiği gibi Anayasa reform projesini başlatacak mı? Bu sürece toplumun geniş bir kesimini dâhil edecek mi?”

Werz, seçimlerden sonra başlaması beklenen anayasa süreci açısından en önemli faktörün, seçimlerde MHP'nin elde edeceği sonuçlar olduğunu anlattı.

Werz şöyle konuştu: “Parlamentoda temsil edilen bir MHP ile meclis dışı kalan bir MHP arasında büyük fark olacaktır. Bu, iki konu açısından belirleyici olacak: Anayasa reformu ve Kürt sorunu, yani Kürtlerin Türk toplumuyla daha fazla bütünleşmesi ve haklarının verilmesi. MHP'nin meclisin dışında kaldığı bir ortamda bu iki konuda kolay bir şekilde mesafe alınması beklenemez. Çünkü MHP, bu konuda Türk toplumunun modernleşmesiyle sonuçlanacak bir bütünleşmeye gidilmesi veya bu konuda herhangi bir ödün verilmesine güçlü bir şekilde muhalefet edecektir.”

MHP'nin seçimlerde elde edeceği sonucun bundan sonra yaşanacaklar açısından belirleyici olacağını çoğu uzman kabul ediyor. Michael Werz, AK Partinin güçlü bir şekilde zafere ulaşmasıyla iktidarını pekiştireceğini söyledi. Ancak Werz, Washington'da seçim listesi konusunda kaygılar oluştuğunu belirtti.

Werz şöyle konuştu: “Washington'da kaygı duyduğumuz veya sıkça gündeme getirdiğimiz bir diğer konu şu: AK Parti, adaylarını açıkladığında Washington'da yakından tanınan bazı isimleri liste dışı bıraktı. Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan milletvekili olmayacak. Eski Dışişleri Bakanı ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış dışarı itildi. Türk-Amerikan ilişkilerinin önde gelen destekçilerinden Dışişleri Komisyonu üyesi Suat Kınıklıoğlu da parlamentoda olmayacak. Liste daha da uzun. Bunun gibi bazı üst düzey deneyimli dış politika uzmanlarının artık AK Parti içinde yer almayacak olması nasıl yorumlanmalı?”

Werz bununla beraber Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun milletvekili seçilmesiyle hem Bakanlar Kurulunda hem de dışarıda konumunu güçlendireceğini söyledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com