ABD basınında Türkiye-İran rekabeti

ABD basınında Türkiye-İran rekabeti
Amerikan The Christian Science Monitor gazetesi, Türkiye ile İran arasındaki rekabeti yazdı.

Amerikan The Christian Science Monitor gazetesi, "Türkiye ve İran’ın Arap Baharı devrimlerine karşı sergilediği yaklaşımların, bu iki ülkenin birbirinden uzaklaşmasına ve aralarındaki eski bölgesel rekabetin yeniden canlanmasına yol açtığını" yazdı.

OSMANLI İLE İRAN ARASINDAKİ REKABET CANLANDI
Gazetede Scott Peterson imzasıyla yayımlanan makalede, "Türkiye ve İran arasında hızla ortaya çıkmakta olan ayrışma, Osmanlılar ile İranlılar arasında yüzyıllara dayanan rekabeti yeniden canlandırdı. Arap dünyasındaki ayaklanmalar, Türkiye-İran dostluğunun giderek yükselen bir rekabete dönüşmesine katkı sağladı" değerlendirmesinde bulunuldu.

İRAN HİDDETLENMEK DIŞINDA BİRŞEY YAPMIYOR
"Türkiye’nin artan nüfusu karşısında, İran’ın ise kenardan hiddetlenmek dışında birşey yapamadığı" görüşünün dile getirildiği makalede, bu süreçte Türkiye’nin "kazanan", İran’ın ise "kaybeden" taraf olduğu yorumuna yer verildi. Makalede, "Uzmanlar, Türkiye’nin, Tunus, Libya, Mısır ve özellikle de Suriye’de laik ve demokratik neticelerin ortaya çıkması için uğraş vererek, kazanan taraf olduğunun görüldüğünü belirtiyor. Demokratik olmayan İslami iktidar önerisi ve Batı karşıtı öfkeli söylemlerin ötesinde pek birşey sunmayan İran ise bu aşamada kaybeden gibi görünüyor" ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE'NİN CAZİBESİ ARTTI
İran’ın, Arap Baharı’nın yol açtığı değişimlerin 1979 yılındaki İran İslam Devrimi’nden modelini alan bir "İslami uyanış" olduğunu iddia ettiği kaydedilen makalede, bu görüşlerin, İran’ın Arap dünyasındaki görünümüne zarar verdiği, Türkiye’nin ise "laik ve demokratik iktidar ile İslamiyeti harmanlayan bir model" olarak cazibesini artırdığı yorumu yapıldı.

TÜRKİYE TEKRAR BATI'YA YÖNELİYOR
Makalede, Türkiye ile İran arasındaki ayrışmanın en bariz şekilde Suriye konusunda görüldüğü görüşü dile getirilerek, iki ülkenin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın eylemleri hakkındaki görüşlerinin önemli ölçüde farklılık içerdiğine dikkat çekildi. Türkiye hakkında yakın geçmişte bazı Batılı uzmanlarca dillendirilen "eksen kayması" iddialarına işaret edilen makalede, "Ancak Arap Baharı, Türkiye’nin hesabını değiştirdi. Türkiye tekrar Batı’ya yöneliyor" ifadesi kullanıldı.

İRAN'IN POPÜLERLİĞİ DÜŞTÜ
Gazete, Ankara’nın eylülde NATO füze savunma mimarisindeki erken uyarı radarına ev sahipliği yapmayı kabul etmesinde de bu hesap değişikliğinin bir payı olmuş olabileceği görüşüne yer verdi. Makalede, İranlı yetkililerin Türkiye’yi, "Batı uğruna kendilerine ihanet ettiği" şeklinde sert biçimde eleştirdiği, ancak son dönemki anketlerin, Arapların "İran’ın bu söylemlerine kanmadığını" ortaya koyduğu ve İran’ın popülerliğinin düştüğü belirtildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com