ABD Başkan Yardımcısı Biden Kıbrıs'ta

ABD Başkan Yardımcısı Biden Kıbrısta
Biden:

LEFKOŞA (AA) - ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs'ta  antlaşmaya varılması halinde, bunun  büyük imkanlar sağlayacağını ifade ederek "Çözümün getireceği fırsatlar çok büyük. Bu fırsatlar 40 yıl önce yoktu. Birleşmiş bir adanın bölge üzerinde yaratacağı etki çok fazla" dedi. 

Kıbrıs'ta temaslarını sürdüren Joe Biden, Türk ve Rum siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle ara bölgede bulunan Ledra Palas Otel'de bir araya geldi. Biden, burada, dünyanın farklı yerlerinde çözüm bulma süreçlerinde yer aldığını, bu süreçlerden dersler çıkardığını, bunlardan birinin: "sadece liderlerin çabalarıyla bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığı sonucu" olduğunu kaydetti.

Adada bir çözümün getirilerinin verilecek tavizlerden çok daha fazla olduğunu söyleyen Biden, ABD’nin bu yıl Kıbrıs’a daha çok maddi katkı için hazır olduğunu, adada bulunacak çözümün Kıbrıslı Türk ve Rumlardan gelmesi gerektiğini, kendilerinin de bazı aşamalarda yardımcı olabileceğini aktardı. 

-"Yaşayabilir çözüm insanların kalbinde, rüyasında olmalı"-

Sadece kağıt üzerinde varılan bir antlaşmanın yaşamasının mümkün olmadığını kaydeden Biden, yaşayabilir bir çözümün, insanların kalplerinde, rüyalarında bulunması gerektiğini anlattı.

Çözüme ulaşmak için sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Biden, iki toplum arasında güveni arttırmak ve insanları teker teker çözüme inandırmak için sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü dile getirdi. 

Topluma götürülmeyen bir çözüm planının yaşadığına henüz tanık olmadığını belirten Biden, "Nihai çözüm, karar öncesinde halk arasında tartışılmalıdır. Sizler sıradan insanların endişelerini anlayabiliyorsunuz. Masaya konulan önerilerin insanları ne yönde etkileyeceğini görebiliyorsunuz" diye konuştu. 

-Antlaşmaya varılması büyük imkanlar sağlayacak-

Kıbrıs adasında bir antlaşmaya varılmasının büyük imkanlar sağlayacağını kaydeden Biden, "Çözümün getireceği fırsatlar çok büyük. Bu fırsatlar 40 yıl önce yoktu. Birleşmiş bir adanın bölge üzerinde yaratacağı etki çok fazla" ifadesini kullandı. 

Bir anlaşmanın getirisinin kaybından çok daha fazla olacağını aktaran Biden, "Herkes önemli tavizler vermek zorunda. Bunu herkes biliyor. Getirisi kaybından çok daha fazla olacak. Ancak insanlara neden taviz vermeleri gerektiğini anlatmalısınız" değerlendirmesinde bulundu. 

Çözüm için toplumlar arası güvenin önemine de değinen Biden, güveni arttırmanın ise basit fakat aynı zamanda karmaşık bir süreç olduğunu vurguladı. Biden, güvenin gelişmesinin çok zor olduğunu ancak geliştirilebildiği takdirde insanların daha kolay taviz verebileceğini belirtti.

Çözümün faydalarına inanmayanları ikna etmenin önemli olduğunu bildiren Biden, şunları kaydetti:

"40 yıl çok çok uzun bir süreç, bazı insanların inançları kalmadı. Bu insanlara bir yolla erişmeniz gerekir. İnsanlara acılarını hatırlatmak, onlara umudun resmini çizmekten çok daha kolaydır. Bu insanının doğasındadır. Liderler çok önemlidir ancak esas panzehir sizlersiniz."

Toplumlar arası güvenin arttırılması için sivil toplum örgüt liderlerinin şeffaflık çerçevesinde öncü rol oynaması gerektiğini dile getiren Biden, Gazimağusa’da iki toplumlu bir örgütün düzenlediği ayini olumlu bulduğunu, bunun iki taraftaki siyasi ve dini liderlerin sayesinde gerçekleştiğini anlattı.

-"İnsanların acıları değişmedi ancak fırsatlar değişti"-

ABD’de Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı döneminde pek çok kez Kıbrıslı Türk ve  Rum temsilcilerle görüşmeler yaptığını, pek çok kez çözüm için girişimler başlatıldığını anımsatan Joe Biden, "Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle kaç kez görüştüğümü hatırlamıyorum. Bir anlaşma için kaç kez girişim başlatıldığını hatırlamıyorum. Gerçek şu ki: bazı şeyler değişti. İnsanların acıları değişmedi ancak fırsatlar değişti" değerlendirmesini yaptı. 

-"ABD olarak sorunu çözecek yetkimiz yok"-

ABD’nin, Türkiye ve Yunanistan gibi ancak çözüm sürecine yardımcı olabileceğini, çözümün Kıbrıslı Türk ve Rumlardan gelmesi gerektiğine işaret eden Biden, "Bazı aşamalarda yardımcı olabiliriz. Adadaki Kıbrıslı Türk, Rum, Türkiye ve Yunanistan liderleriyle birlikte müdahil olabiliriz. Bunu yapabiliriz ve yapacağız da. Ancak ABD olarak sorunu çözecek yetkimiz yoktur" diye konuştu.

Kıbrıs’taki sorunun çözüldüğünü görmek istediklerini ifade eden Biden, sözlerini, "Bunu insani ve kişisel nedenlerden istiyoruz. Çünkü bu adanın bölgedeki atmosferi değiştirecek çok büyük bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Toplumların, üzerinde antlaşmaya varılan metni iyi bilmesi gerekir. Bu nedenle tartışmalar yapılmalı. Daha çok şeffaflık güven arttırıcı önlemler olmalıdır. Sizler ada üzerindeki en iyi şansınız" diyerek tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com