ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Kıbrıs ziyareti

ABD Başkan Yardımcısı Bidenın Kıbrıs ziyareti
KKTC Dışişleri Bakanlığı:

LEFKOŞA (AA) -Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, (KKTC) ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın adayı ziyaret etmesini memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirdi. 

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne yönelik çabaların arttığı bir dönemde bu ziyaretin gerçekleşmiş olmasının, çözümün uluslararası toplumun gündeminde öncelikli bir yer taşıdığının en açık göstergesi olduğu kaydedildi. 

BM şemsiyesi altında sürdürülen müzakerelerin hızla başarıya ulaştırılarak Kıbrıs’ta eşit güç paylaşımına dayalı federal bir ortaklığın kurulmasının, gerek adada güven ve barış ortamının yaratılmasına gerekse de Doğu Akdeniz’deki işbirliği ve istikrar alanlarının oluşturulmasına katkı koyması bakımından büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, “Bu nihai hedefe yönelik olarak uluslararası toplumun vereceği her türlü desteğin mevcut ivmenin güçlendirilmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Biden, ABD’nin müzakerelerin son safhasına geçilmesini mümkün kılacak ana konularda hızlı ve özlü ilerleme görmeyi ümit ettiğini açıklamıştır. Bu hedefe ulaşılması ancak bugüne kadar oluşturulmuş ortak metinlere saygı duyulması ve 11 Şubat 2014 tarihli Liderler Ortak Açıklaması’nda da ifade edildiği üzere müzakerelerde henüz çözümlenmemiş ana konulara yoğunlaşılması ile mümkündür. Biden'ın ziyareti ile liderlerin teknik komitelerin yeniden canlandırılması yönünde aldıkları karar da olumludur. Diğer çalışmalar gibi bu çalışmaların da kapsamlı çözüme hizmet edecek şekilde kurgulanmaları büyük önem taşımaktadır.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın adayı ziyaret etmesi memnuniyet verici bir gelişmedir. Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma müzakerelerinin halen devam ettiği bir ortamda, Kıbrıs’ta tüm Ada’yı temsil kabiliyetine sahip meşru bir hükümetin dün olduğu gibi bugün ve yarın da ancak Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halklarının özgür iradelerinin eşitlik temelinde bir araya gelmesi ile oluşabileceğinin unutulmaması gerekir. Kıbrıs Türk tarafı, ortak açıklama metninde de ortaya konan ilkeler temelinde ve her iki halkın etkin katılım ve temsiliyetini sağlayacak yeni bir ortaklığın kurulması yönünde samimiyetle çaba sarf etmeye devam edecektir."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com