ABD Başkanı Obama Güney Kore'de

ABD Başkanı Obama Güney Korede
Obama:

SEUL (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore’nin, 4. nükleer deneme planlarını hayata geçirmesi halinde çok daha rahatsız edici yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Obama dört ülkeyi kapsayan Asya-Pasifik gezisi çerçevesinde geldiği Güney Kore’nin başkenti Seul’da ülkenin Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, yeni bir nükleer deneme hazırlığında olduğundan Kuzey Kore’ye karşı ortak hareket etmenin önemine işaret eden Obama, “Gayemiz konusunda tereddüt gösteremeyiz. Müttefiklerimizle güçlü ahenk içinde Kuzey Kore’ye yaklaşımını değiştirmesi konusunda baskı yapıyor olduğumuzdan emin olmalıyız” dedi.

Güney Kore Savunma Bakanlığından bu hafta içinde yapılan açıklamada, Kuzey Kore’deki Punggye-ri yeraltı nükleer deneme sahasında hareketlilik olduğunun belirlendiği belirterek, bunun, Pyongyang yönetiminin her an nükleer deneme yapılması emrini vereceği izlenimini uyandırdığı bildirilmişti.

- Ukrayna krizi

Gazetecilerin Ukrayna’daki krize ilişkin sorularını da cevaplayan Obama, Rusya’nın bu ülkenin doğu bölgelerini işgal etmesi durumunda daha büyük ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

 Ukrayna’nın doğusundaki idari binaları işgal eden Rusya yanlılarını eleştirmediği için Rusya’yı kınadıklarını belirten Obama, “Durumun daha fazla bozulması ihtimaline karşı sadağımızda ok bulundurmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

- Ortadoğu’daki gelişmeler

Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Obama, hem Filistinlileri hem de İsrail'i, barış görüşmeleri sırasında “zor kararları alacak siyasi iradeden yoksun” olmaları nedeniyle kınadıkları belirtti.

Obama, “Gerçekçi olmak gerekirse sadece bir açık kapı var, o da iki tarafın bir araya gelmesi ve hem İsrail hem de Filistinlilerin gelecek nesillerinin geleceğini garanti altına almak için bazı çok zor siyasi uzlaşmalara varılmasıdır” dedi.

El Fetih ve Hamas arasında birlik anlaşması yapıldığının ilan edilmesi üzerine İsrail dün Filistin'le yürüttüğü görüşmeleri askıya alma kararı almıştı.

- Park: “Durum çok gergin”

Obama’nın ardından konuşan Park da Kuzey Kore’nin yeni bir nükleer denemede bulunmaya ilişkin faaliyetlerinden kaygı duyduklarını ifade etti. Kuzey Kore’nin görüldüğü kadarıyla “şimdi tamamen hazır” hale geldiğini belirten Park, son gelişmelerin ardından bölgede oluşan durum için “çok gergin” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore’yi kışkırtıcı hareketlerden kaçınması konusunda uyaran Park, “Başkan Obama’nın Güney Kore’ye yaptığı ziyaret, Kuzey Kore’ye yapacağı kışkırtıcı eylemlere müsamaha gösterilmeyeceği konusunda güçlü bir mesaj iletiyor” diye konuştu.

Asya Pasifik ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde Japonya'nın ardından Güney Kore’ye gelen Obama, daha sonra Malezya ve Filipinler’de görüşmelerde bulunacak. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com