ABD Başkanı Obama Ukrayna konusundaki telefon diplomasisini sürdürüyor

ABD Başkanı Obama Ukrayna konusundaki telefon diplomasisini sürdürüyor
Obama, İngiltere, Fransa, İtalya ve Baltık ülkeleri liderleriyle telefon görüşmeleri yaptı

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna konusunda İngiltere, Fransa, İtalya ve Baltık ülkelerinin liderleriyle telefon görüşmeleri yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüşmesinde, 6 Mart'taki AB Konseyi zirvesi sonuçları dahil olmak üzere, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi hakkında ABD ve AB'nin güçlü ve müşterek duruşundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Açıklamada, liderlerin, Rusya'nın uluslararası hukuku açık ihlaline dair ciddi kaygılarını yinelediği ve Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerini yeniden teyit ettikleri belirtildi.

Obama'nın, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ve Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile de telekonferans yoluyla görüştüğü belirtilen açıklamaya göre, Başkan Obama bu görüşmelerde de ABD'nin, NATO altındaki müşterek savunma taahhütlerine olan sarsılmaz bağlılığını ve Baltık müttefiklerinin güvenliği ve demokrasisine kalıcı bağlılığını tekrar vurguladı.

Beyaz Saray açıklamasında, tüm liderlerin, Rusya'nın askeri güçlerini üslerine geri çekmesi, uluslararası gözlemciler ve insan hakları gözlemcilerinin Kırım Yarımadası'na konuşlandırılmasına izin vermesi ve gerginliği azaltmak, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek için Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan diyaloğu sağlayabilecek bir temas grubunun oluşturulmasını bir an önce kabul etmesi gerektiği noktasında mutabık kaldığı aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Liderler, Kırım'da referandum teklifini Ukrayna anayasasının ihlali olduğu gerekçesiyle reddettiler ve Ukrayna'nın geleceğine dair tüm kararların Kiev'deki hükümeti içine alması gerektiğinin altını çizdiler. Liderler, Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdürmesinin, kendisini uluslararası toplumdan izole edeceğini net biçimde ortaya koydular. Ayrıca uluslararası toplumun, ekonomisini istikrara sokmaya çalışan ve mayıstaki seçimlere hazırlanan Ukrayna hükümetine güçlü destek vermesi gerektiği üzerinde konuştular. Uygun uluslararası kuruluşlar yoluyla dahil olmak üzere aralarındaki yakın koordinasyonu devam ettirmeyi kararlaştırdılar."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com