"ABD bir gün PKK ile işbirliği yapabilir"

"ABD bir gün PKK ile işbirliği yapabilir"
Deusche Welle’ye konuşan PYD lideri Müslim, Kürtler olmadan Suriye krizinin çözümlenmeyeceğini savunurken “Esad’a Kürt muhalefetinin öncülüğünü büyük ölçüde solcu, demokratik güçlerin yaptığını” belirterek “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar, bu güçleri se

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşler Enstitüsü’nün Ortadoğu analisti Steinberg ise, Amerikalıların artan biçimde cihatçılarla mücadeleye odaklandığını belirterek “Bir gün PKK ve PYD gibi Kürt partileri ile işbirliğini yapmalarını dışlamam” dedi. 

PKK’nın Suriye’deki “uzantısı” olarak nitelen PYD’nin Cenevre Konferansı’na davet edilmemesine dikkat çekilirken lideri Salih Müslim,
Deutsche Welle’e verdiği demeçte Suriye krizinin Kürtler olmadan çözümlenemeyeceğini savunarak “er geç bizimle konuşmak zorunda kalacaklar” dedi. Bu arada, Alman Uluslararası ve Güvenlik İşler Enstitüsü’nün Ortadoğu analisti Guido Steinberg, ABD için “Bir gün PKK ve PYD gibi Kürt partileri ile işbirliği yaparlarsa bunu dışlamam” dedi. 

Alman yayın kurulusu Deutsche Welle, Suriye’de “hem Esad rejimi hem de İslami aşırı unsurlar ile çatışan” Suriyeli Kürtlerin bir delegasyon göndermek istedikleri Cenevre Konferansı’na davet edilmediklerine dikkat çekti. 

Cenevre’ye davet edilmemenin yarattığı hayal kırıklığına rağmen Salih Müslim, DW’ye verdiği demeçte Suriye krizinin Kürtler olmadan çözüme kavuşturulamayacağını savunarak “Bu nedenle ki onlar er yada geç bizimle konuşmak zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu. 

Müslim, Suriyeli Kürtlerin neden siyasi veya askeri olarak uluslararası toplumun desteğini sağlayamamalarının ideolojik nedenlerinin olduğunu, savunarak “Esad’a Kürt muhalefetinin öncülüğünü büyük ölçüde solcu, demokratik güçler yaptığını” belirterek “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar, bu güçleri sevmiyor” şeklinde konuştu. 

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşler Enstitüsü’nün (SWP) Ortadoğu analisti Steinberg, Iraklı Kürtlerin özerkliği ve Suriye savaşı gibi gelişmelerin “sınırların sorgulanmasına neden olduğunu” savunurken komşu devletlerin de “Kürt devleti korkusunun” bulunduğunu kaydetti. 

ABD’nin artan biçimde cihatçılarla mücadeleye odaklandığını belirterek “Bir gün PKK ve PYD gibi Kürt partileri ile işbirliğini yapmalarını dışlamam” ifadelerini kullandı.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com