ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns Kazakistan'da

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns Kazakistanda
Burns, Putin'in Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara yaptığı referandumu erteleme çağrısını değerlendirdi

ASTANA (AA) - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçılara yaptığı referandumu erteleme çağrısına ilişkin olarak, ''Göreceğiz. Ukrayna krizinde gelinen durumu azaltacak herhangi bir sahici adımı sıcak karşılıyoruz'' dedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenledi.

Burns, Ukrayna krizinde Rusya ile karşı karşıya gelme peşinde olmadıklarını, yüzyıllardan beri kültürel, ekonomik ve sosyal bağları olan Ukrayna ile Rusya'nın sağlıklı bir ilişki kurmasının iki ülkenin çıkarına olduğunu söyledi. Aynı durumun Rusya'nın diğer komşuları için de geçerli olduğunu söyleyen Burns, Rusya tehlikeli ve sorumsuzca devam ettiği müddetçe kendilerinin de uluslararası ortakları ile Moskova'ya karşı baskı yapacaklarını söyledi.

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova yanlısı ayrılıkçılara yaptığı referandumu erteleme çağrısı Ukrayna krizinin çözümüne sahici bir adım olabilir mi'' sorusuna Burns, ''Bunun kısa yanıtı, 'göreceğiz'. Ukrayna krizinde gelinen durumu azaltacak herhangi bir sahici adımı sıcak karşılıyoruz. Ukrayna'lılara kendi gelecekleri için kendi tercihleri yapmalarının nasıl mümkün olacağını konusunda yardım etmeye çalışıyoruz" diye yanıt verdi.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı silahlı gruplar, Kiev yönetimini tanımadıklarını belirtiyor ve bölgede federal bir yapı kurulması için referandum yapılmasını istiyor. Kiev yönetiminin karşı çıktığı referandum hakkında dün açıklama yapan Putin, Ukrayna'nın doğu vilayetlerinden Lugansk ve Donetsk'te yaşayan Rusya yanlılarına "diyaloğun başlatılması için gereken şartların oluşturulması adına" 11 Mayıs'ta planlanan referandumun daha ileri tarihe alınması çağrısında bulunmuştu.

- Kazakistan ziyareti -

William Burns'ün Kazakistan temaslarında öncelikle Ukrayna krizi ve Afganistan'da devam eden geçiş dönemi konularının  yanı sıra güvenlik, ticaret, adli sistem ve eğitim sektöründe işbirliği imkanlarının ele alındığı bildirildi. Görüşmelerde ABD ve Kazakistan'ın geçiş döneminde olan Afganistan için birlikte çalışma yolunda atacağı yeni adımların konuşulduğu, ABD tarafının Orta Asya üzerinden Afganistan’a ikmal yapılmasını sağlayan Kuzey Dağıtım Ağı'nı canlandırma çabalarını desteklediklerini vurguladığı kaydedildi. 

Görüşmelerde ayrıca kendi uluslararası yardım kuruluşunu kurmaya çalışan Kazakistan'ın bu ve buna benzer çabalarının ABD'yi Afganistan özelinde daha yakın çalışma konusunda memnun ettiği ifade edildi. Ziyaretin diğer önemli konusuysa ABD tarafından desteklenen Kazakistan'ın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) üyeliği için yürüttüğü müzakereler oldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com