ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Higginbottom Adana'da

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Higginbottom Adanada
Sarıçam Konaklama Tesisi'nde barınan Suriyelileri ziyaret eden Higginbottom:

ADANA (AA) - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Heather A. Higginbottom, Adana'da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Sarıçam Konaklama Tesisi'nde misafir edilen Suriyelileri ziyaret etti.

Çadır kentte Suriyeli çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Higginbottom, daha sonra Vali Yardımcısı Durmuş Gençer'den bilgi aldı. Gençer, Higginbottom ve beraberindekilere ziyaretleri için teşekkür ederek, çadır kentte 12 bine yakın kişinin barındığını, ziyaretin buradaki insanlara moral ve motivasyon vereceğini söyledi.

Higginbottom ise Türk hükümeti tarafından Suriye halkına verilen hizmetleri ilk elden görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Çadır kentte çocuklar için oluşturulan sosyal yaşam alanını ziyaret eden Higginbottom'ı Suriyeli çocuklar Arapça ve İngilizce şarkılar söyleyerek karşıladı. Higginbottom da çocukların söylediği şarkılara eşlik etti. Daha sonra kadınlar için oluşturulan el işi, dokuma, giyim ve nakış atölyelerini ziyaret eden Higginbottom'a Suriyeli kadılar tarafından şal ve etek hediye edildi.

Suriyeli çocukların eğitim gördüğü alanları da inceleyen Higginbottom, çadırda bir aileyle sohbet etti.

Higginbottom, inceleme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunmaktan ve Türkiye'nin Suriye halkına gösterdiği etkileyici ve yoğun desteği ilk elden görme fırsatını bulmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydetti.

Türk halkına ve hükümetine cömertlikleri için teşekkür eden Higginbottom, şöyle konuştu:

"Suriye halkı, giderek artan bu meydan okumalar ile karşı karşıya. ABD, Türkiye ile ortak çalışmaya kendini adamıştır. Aynı zamanda bu mültecilere, yaralanmış olan mültecilere ve incinmiş olan insanların ihtiyaçlarına cevap vermek için elinden geleni yapacaktır. ABD bölgedeki insani yardım faaliyetleri için 1,7 milyar dolar, Türkiye'deki faaliyetler için ise 127 milyon dolardan fazla katkıda bulunmaktadır. Hem kamplarda hem de kamp dışında yaşayan insanlara yiyecek aynı zamanda battaniye ve diğer malzemeleri tedarik etmek için tüm yardımlarımız devam etmektedir."

Çocukların eğitim almaları için okul ve güvenli bir şekilde oynamaları için yeni alanlar oluşturduklarını anlatan Higginbottom, şöyle devam etti:

"Ama yapılması gereken çok daha fazla şeyler var. Bunların birden olmasını bekleyemeyiz. Çünkü insanlar evlerini kaybetti, çocuklar anne-babalarını, kadınlar eşlerini kaybetti ve bu çocuklar kan dökülerek, göz yaşı dökerek bir yılı daha okula gitmeksizin geçiremezler. ABD, bölgedeki yardımlarını sürdürmeye kendine adamış bulunmaktadır. Biz bu savaşı sonlandırıp kalıcı bir barışın sağlanması yönünde çaba gösterirken, bunu Suriye halkının onurlu bir şekilde kazanmasını istiyoruz."

Ziyarette ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza da Higginbottom'a eşlik etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com