ABD Dışişleri Bakanı Clinton: -"Suriye'de BM gözlemcilerinin görev süresinin uzatılması çok zor"

ABD Dışişleri Bakanı Clinton:   -"Suriye'de BM gözlemcilerinin   görev süresinin uzatılması çok zor"
ABD Dışişleri Bakanı Clinton: -"Suriye'de BM gözlemcilerinin görev süresinin uzatılması çok zor"

WASHINGTON (A.A) - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki BM gözlemcilerinin görevinin temmuzdan sonra uzatılmasının "çok zor" olduğunu söyledi.
     Clinton, Washington'daki Brookings düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, temmuzda somut bir değişiklik olmazsa, bölgedeki gözlemciler için giderek tehlikeli hale gelen görevin uzatılmasının çok zor olacağını belirtti.
     BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çabalarına destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Clinton, Annan'ın 6 maddelik planının iyi bir plan olduğunu ancak uygulanmadığını vurgulayarak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in ateşkesi uygulamamasını kınadı.
     Clinton, Suriye'deki BM gözlemcilerinin görev süresinin temmuzda sona ermesiyle ilgili, BM Güvenlik Konseyi'nin, görevin uzatılıp uzatılmayacağına karar vereceğini ifade etti.
     ABD Dışişleri Bakanı ayrıca Rusya'nın Suriye'ye savaş helikopterleri gönderdiğine ilişkin haberlerin endişe uyandırdığını söyledi.
     Clinton, Rusya'dan Suriye'ye silah göndermeyi durdurmasını istedi.
     İran'a ilişkin de Clinton, Tahran yönetiminin nükleer programından vazgeçmesi için ilgili ülkelerin İran'a "çok kesin bir yol haritası" sunacağını kaydetti.
    
     Muhabir: Şeyma Tahan / AFP
     Yayıncı: Murat Taydaş (WASHINGTON)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com