ABD Dışişleri Bakanı Kerry Endonezya'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Endonezyada
Kerry: "İklim değişikliği dünyanın en ürkütücü kitle imha silahı olabilir"

CAKARTA (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, iklim değişikliğinin dünyanın "en ürkütücü" kitle imha silahı olabileceğini ve bununla mücadele için acil küresel eylem gerektiğini söyledi.

Endonezya’yı ziyaret eden Kerry, Cakarta’da öğrenciler, sivil toplum liderleri ve hükümet yetkililerine hitaben yaptığı konuşmada, iklim değişikliğini inkar edenleri ve sorgulayanları "dünyanın düz olduğunu iddia eden kişilere" benzeterek, iklim değişikliğine şüphe ile yaklaşanları baştan savma bilimi kullanmakla suçladı. Kerry, bu yönde görüş bildiren bilim adamlarını da yerküreyi tehlikeye atma pahasına sera etkisi yaratan gazların emisyonlarının azaltılması için gerekli önlemleri ertelemekle itham etti.

Her ülke ve her bireyin bu konuda sorumluluk almak ve derhal eyleme geçmek zorunda olduğunu ifade eden Kerry, özellikle Asya’da son dönemde meydana gelen tayfun ve sel gibi felaketlere ve bunların milyarlarca kişinin günlük yaşamlarına, balıkçılığa, tarıma ve ticarete olan etkisine dikkati çekti.

Kerry, "Bu şehir, bu ülke, bu bölge gerçekten iklim değişikliğinin ön cephesinde yer alıyor. Burada hayatınızın risk altında olduğunu söylemek abartılı olmaz. Bir bakıma iklim değişikliği, dünyanın en büyük, hatta en ürkütücü kitle imha silahı olarak kabul edilebilir’’ diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, iklim değişikliğinin çözümünün fosil yakıtlardan daha temiz teknolojilere dayanan yeni bir küresel enerji politikası olduğunu, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu geçişin başını çektiğini söyledi ve diğerler liderlere de bu değişimi benimseme çağrısında bulundu.

John Kerry, üç ülkeyi kapsayan Asya gezisinin son durağı olan Endonezya’da ayrıca Cakarta’da bulunan İstiklal Camisi'ni de ziyaret etti. Kerry, yarın Endonezya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne geçecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com