ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bisval Kırgızistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bisval Kırgızistanda
Bisval, Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından kabul edildi

BİŞKEK (A.A) - ABD Dışişleri Bakanlığı Güney ve Orta Asya ülkelerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Nisha Desai Bisval, demokrasi yolunu seçen Kırgızistan'ın bölgedeki ülkelere örnek teşkil ettiğini belirtti.

Temaslarda bulunmak üzere Bişkek'e gelen Bisval, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından kabul edildi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Konuk bakan, kabulün ardından bazı bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Amerikan Üniversitesi'nden öğrencilerle bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısından sonra basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerinde, Kırgızistan'ın bağımsızlığına ve demokrasisine vurgu yaptığını söyleyen Bisval, "2010 yılından bu yana demokrasi yolunu seçen Kırgızistan, bölgedeki ülkelere örnek teşkil ediyor" dedi.

Bisval, ABD'nin Bişkek'teki transit sevkiyat merkezinin bu yılın ortasında kapatılmasıyla ilgili olarak, Kırgızistan'ın transit sevkiyat merkezinin (askeri hava üssü) kira sözleşmesini uzatmamasına yönelik aldığı karara saygılı olduklarını belirterek, "Kırgızistan'ın Afganistan'daki koalisyon güçlerine katkısı büyük. Söz konusu merkez, zaten açıldığında uzun süreli düşünülmemişti. Merkez bu yılın ortasına kadar tamamen boşalacak" diye konuştu.

Kırım'daki gelişmelere de değinen Bisval, dünyanın Kırım'da yaşananları kaygıyla izlemeye devam ettiğini söyleyerek, ABD'nin Kırgızistan'ın da toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve kendi kaderini tayin etme hakkına tam destek verdiğini ve uluslararası sınırların zor kullanılarak yeniden çizilmesine karşı olduğunu kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bisval, demokratik kurumların ve parlamenter sisteminin gelişmesi için destek verdikleri Kırgızistan'ın, Gümrük Birliği üyeliğine sıcak baktıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com