ABD Gülen'i iade edecek mi

ABD Gülen'i iade edecek mi
Türkiye’nin Fethullah Gülen için ABD’den resmi olarak iade talebinde bulunmasının “Amerika ve Türkiye arasındaki ilişkileri daha da gerebileceği” düşünülüyor.

ABD medyasında yapılan değerlendirmelerde “Ankara, Gülen’in hükümeti devirmek için kurulan komplonun arkasında olan kişi olduğunda ısrarlı. Ancak uzmanlar, Gülen’in iadesinin hukuki açıdan zor olabileceğini söylüyor” deniliyor.

Amerika’nın Sesi (VOA) İstanbul kaynaklı Dorian Jones imzalı haberinde Gülen’i ve cemaat üyelerini hükümeti devirmeyi amaçlamakla suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Washington’dan Gülen’in iade edilmesini isteyeceğini belirttiğine dikkat çekiliyor. Bunun ardından uzmanların Gülen’in iadesinin hukuki açısından gerçekleşmesinin zor olacağını söylediklerini anlatan VOA, “Şimdilik Erdoğan hem Gülen’e, hem de Washington’a bu konuda baskı uygulamaya devam ediyor” savını dile getirdiği haberini şu ifadelerle noktalıyor:

“Geçmişte Türk mahkemeleri birkaç kez Amerika tarafından yapılan iade taleplerini yerine getirmişti. Uzmanlar, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Ankara’nın hem Gülen ve üyelerine karşı başlattığı bu kampanyaya, hem de Amerika’ya uyguladığı baskıya devam edeceği görüşünde.” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com