ABD, hem destekliyor, hem de korkuyor

ABD, hem destekliyor, hem de korkuyor
Esad sonrası dönem için hazırlık yapan ABD, bir yandan Suriyeli muhaliflere yönelik istihbarat toplarken, diğer yandan da desteğini artırıyor. ABD basınına göre, Türkiye sınırında konuşlanan CIA, bu iki konuda da önemli rol oynuyor. Uluslarası basında ise
16 aydır devam eden Suriye isyanı boyunca bir süre sessizliğini korudu, krizi uzaktan izledi. Ancak uluslararası basına göre son 1 aydır üst üste açıklamaların geldiği İsrail bundan sonraki süreçte öne çıkabilecek kilit bir aktör. Bu görüşü dile getirenlerden biri de Hint diplomat  M. K. Bhadrakumar.
 
Asia Times gazetesinde yayınlanan yazısında, Esad rejminin düşüşünü hızlandırmak için İsrail'in kısa sürede devreye gireceğini savunuyor. Ona göre, Ankara ve Tel Aviv'le yakın temasta bulunan Washington'un planı. 
 
Ankara, Suriye'deki operasyonlarını genişletirken, İsrail'in güney sınırından Suriye'ye girmesini ve Esad'ın ordusuna saldırarak Türk tehdidine dayanma kapasitesini düşürmesini öngörüyor.
 
Amerika işin istihbarat ayağını da sıkı tutuyor. Muhaliflerin, El Kaide gibi radikal İslamcı örgütlerle ilişkili olma riski, Beyaz Saray'ın bir numaralı kabusu. Washington Post gazetesine göre, ABD, CIA üzerinden istihbarat çalışmalarını yoğunlaştırdı.
 
Washington Post, "Sınırdaki 6 kişilik  CIA ekibi  muhalif liderler hakkında bilgi toplamaya çalışıyor, teknik ve tıbbi donanımın akışını koordine ediyor. Uydu görüntüleri ile e-posta ve telefonların izlenmesi bu yolda ABD'nin en etkin yöntemleri" diye yazdı.
 
Esad'ın kimyasal silah kullanacağına yönelik iddiaların konuşulduğu bir dönemde, CIA suriyenin kimyasal silah stoğuyla ilgili bilgi toplamaya çalışıyor. Gazeteye göre, bu bilgiler kongredeki cumhuriyetçilerle bile paylaşılmıyor.
 
ABD, bir yandan da muhaliflere desteğini iki koldan artırıyor. ABD basınındaki haberlere göre, İran'dan Suriye'ye silah sevkiyatını kesmek başlıca hedef.
 
Wall Street Journala göre, "ABD Irak'tan hava sahasını İran ve Suriye'ye kapatmasını, Mısır'dan da Süveyş Kanalı'ndan Suriye'ye geçen gemileri kontrol altında tutmasını istedi. Washington, Ürdün ve Türkiye üzerinden muhaliflere istihbarat desteği de veriyor."  (EAK)

CNN Türk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com