ABD hükümete baskı yapmamı istedi

ABD hükümete baskı yapmamı istedi
Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, ABD Savunma Bakan yardımcısı Paul Wolfowitz'in, 1 Mart tezkeresi ile igili hükümete baskı yapmasını istediğini söyledi.
Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök avukatların ve heyetin sorularını yanıtladı. Emekli Albay Dursun Çiçek'İn avukatı aynı zamanda kızı İrem Çiçek'in soruları üzerine Özkök, Dursun Çiçek'in kendisinin görev yaptığı dönemde de Bilgi Destek Dairesi'nde görev yaptığını, Çiçek'i şahsen tanımadığını söyledi. Avukat İrem Çiçek, mübaşir aracılığıyla Hilmi Özkök'e "İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı' göndererek incelemesi istedi. Avukat İrem Çiçek'in, söz konusu belgeden daha önce bilgisi olup olmadığını sorması üzerine tanık Özkök söz konusu belgeyi haber yapılmadan önce bilmediğini, basına yansıdığı kadar bilgi sahibi olduğunu ifade etti. 
 
BANA TV'DE 'SALAK' DEDİ
 
Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, "Tuncay Özkan ve Kemal Yavuz yaptığı televizyon programında sizinle ve komutanlığınızla ilgili yıpratıcı yayınlar yapıldı mı?" diye sordu. Özkök, "Evet aleyhime ve haksız yayınlar oldu. Bana haksız ithamlarda bulunmuştur. Hatta televizyonda bana salak demiştir (Tuncay Özkan). Ağzından kaçmıştır diye nitelendirdim" diye cevap verdi. Bunun üzerine Tuncay Özkan söz alarak kendisinin bir Genelkurmay Başkanına böyle bir söz söylemeyeceğini hatta bu konuda yargılandığını ve beraat ettiğini belirterek programa ilişkin kasedi deşifre eden subayların yanlış yaptığını belirtti. 
 
ÖZKÖK:SEFERTASI YOKTU PAKETE SARIP GETİRDİM 
 
Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, görev yaptığı dönemde karargaha evden yemek getirmesine ilişkin sorusu üzerin Özkök, "Sefertası falan yoktu. Evimden paket halinde sebze getiriyordum. Genelkurmay Başkanlığı'nın ikinci yılından itibaren 2005'e kadar olabilir" diye cevap verdi. 
 
1 MART TEZKERESİ 
 
Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun, "Siz 1 Mart tezkeresi öncesinde tavrınızın nötr olduğunu söylediniz. ‘Siyasilerin kararıdır’ dediniz. Basında, tezkerenin geçmesi için hükümete baskı yapmanız istendiği yönünde haberler yer aldı" demesi üzerine Hilmi Özkök, “Evet, Paul Wolfowitz (ABD Savunma Bakan yardımcısı) benim baskı yapmamı istedi. Ancak ben baskı yapmadım. Görüşmelerde tezkerenin geçip geçmemesine ilişkin güvenlikle alakalı görüşlerimi söyledim. Baskı yaparak siyasi kararı etkileme yoluna gitmedim. Sadece güvenlik boyutu konusunda Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a bilgi verildi" dedi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com