ABD, Hükümetin izniyle Türkiye'ye yerleşiyor

ABD, Hükümetin izniyle Türkiye'ye yerleşiyor
Malatya Kürecik’e kurulan radarlar ile Anadolu’nun orta yerine yerleşen ABD, Türkiye’nin değişik kentlerine yayılıyor.

ABD; İzmir, Konya ve Kayseri’de de birer temsilcilik açtı. Türkiye'de bir başkonsolosluk 3 de konsolosluğu bulunan ABD’nin 3 ayrı merkezde birer temsilcilik açması tepkilere neden oldu.

AKP döneminde yükselen Konya ve Kayseri’nin seçilmesi, İzmir’de konsolosluk varken bir de temsilcilik açılması dikkat çekti.

TARİHTE ÖRNEKLERİ VAR

Osmanlı'nın çöküş döneminde de emperyalist ülkeler Türkiye’nin hemen her kentinde birer konsolosluk veya temsilcilik açarak ülke içine yerleşmişlerdi. Dışişleri Eski Bakanı Şükrü Sina Gürel, “Bu, içişlerimize karışmanın başka bir yoludur” derken emekli Büyükelçi Batu ise "ABD'nin kılcal damarlarımıza girmesindeki son aşama" olarak değerlendirdi.

Yurt gazetesinin haberine göre; İllerin özellikle yeşil sermayenin doğup büyüdüğü ve organize sanayi açısından güçlü şehirler arasından seçilmesi dikkat çekti. Tercih edilen iller arasından İzmir de sanayi olarak Türk ekonomisinde payı olan bir başka il.

Örgütlenme kuşkulu...

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural
da böyle bir duruma nasıl izin verildiğini, hangi amaçla ve gerekçeyle bu temsilciliklerin açıldığını sordu. Vural, Türk toplumunun belli mekanizmalarla kontrol edilmek istendiğinin anlaşıldığını kaydederek, Türk toplumunda yeni bir toplumsal algı yaratılabileceğini söyledi. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com