'ABD İsrail'in her zaman arkasında'

'ABD İsrail'in her zaman arkasında'
ABD Başkanı Barack Obama, ve Washington'ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Beyaz Saray'daki görüşmelerinden önce ortak basın açıklaması yaptı.

ABD Başkanı Obama, İsrail'in güvenliği söz konusu olduğunda ABD'nin İsrail'in her zaman arkasında olacağını söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise ''Amerikalılar bugün Ortadoğu'ya baktığında, tek bir güvenilir, müttefik görüyorlar ve o da İsrail demokrasisi'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, ve Washington'ı ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Beyaz Saray'daki görüşmelerinden önce ortak basın açıklaması yaptı.

Netanyahu'nun ziyaretinin kritik bir zamana denk geldiğine işaret eden Obama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da önemli değişimlerin meydana geldiğini söyledi. Obama, Suriye'de korkunç bir kıyımın, Mısır'da demokratik değişimin devam ettiğine değinerek, ''Tüm bunların ortasında, İsrail'de bir demokrasi adası, en büyük müttefiklerimizden biri bulunmakta'' dedi.

Obama, ABD ile İsrail arasındaki bağların ''sarsılmaz'', ülkesinin İsrail'in güvenliğine olan bağlarının ise ''çok sağlam'' olduğunu vurgulayarak, ''İsrail'in güvenliği söz konusu olduğunda, ABD İsrail'in her zaman arkasında olacaktır'' dedi.

Başkan Obama, aralarındaki bu bağın sadece karşılıklı güvenlik çıkarları ve ekonomik çıkarlarını temel almakla kalmadığını, aynı zamanda ortak değerlere ve sahip oldukları halklar arası olağanüstü etkileşime dayandığını belirtti.

Obama, görüşmelerinde bölgesel konular hakkında konuşacaklarını, bölgede barış ve güvenlik umutlarını nasıl artırabilecekleri konusunda Netanyahu'nun fikirlerini dinleyeceğini kaydetti. İsrail-Filistin meselesinde barışçıl bir çözüme ulaşılması gayretlerini de ele alacaklarını ifade eden Obama, ''Şu anki bağlamın ışığında bunu yapmak çok zor ama şunu biliyorum ki Başbakan Netanyahu, bunu başarmak için çalışmaya olan bağlılığını sürdürüyor'' diye konuştu.

'NÜKLEER SİLAH SAHİBİ BİR İRAN KABUL EDİLEMEZ'

Görüşmelerinde önemli yer kaplayacak bir gündem maddesinin ise İran olacağına işaret eden Obama, şöyle konuştu:

''Birincisi, hepimiz biliyoruz ki İsrail'in yok edilmesi çağrısında bulunan bir ülkenin nükleer silaha sahip olması, İsrail açısından kabul edilemez. Dün vurguladığım gibi İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek ABD'nin de derin çıkarına. Dünyanın en kırılgan bölgelerinden birinde nükleer silahlanma yarışı görmek istemiyoruz. Nükleer silahın teröristlerin eline düşmesi ihtimalini istemiyoruz. Ve terörizme destek veren bir rejimin, nükleer gücü sayesinde daha da agresif davranabileceği ya da dokunulmaz olacağı hissine kapılmasını istemiyoruz.

Bu nedenle İran konusunda gelmiş geçmiş en zarar verici yaptırımları devreye sokmak için büyük bir gayretle çalıştık. Bu meselede diplomatik çözüme imkan veren bir pencerenin hala var olduğuna inanıyoruz. Ancak nihayetinde, İran rejiminin bu yönde hareket etme kararı vermesi gerekiyor. Şu ana kadar böyle bir karar vermediler.''

'TÜM SEÇENEKLER MASADA'

Diplomatik alandaki gayretlerini sürdürürlerken yaptırımlar konusundaki baskılarını da artırmaya devam edeceklerine dikkati çeken Obama, ''Tüm seçenekleri saklı tutuyorum. Buradaki politikam, kontrol altında tutma politikası olmayacak, İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek şeklinde olacak. Dünkü konuşmamda da belirttiğim gibi, ''tüm seçenekler masada'' dediğimde, bunda ciddiyim'' diye konuştu. (ugk)

NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com