ABD Kodları Vermedi Türkiye Vazgeçti!

ABD Kodları Vermedi Türkiye Vazgeçti!
SSİK toplantısından, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak ABD kodları vermeyince uçak alımı askıya alındı...

Savunma Sanayi İcra Komitesi(SSİK) toplantısından, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak ABD'ye yönelik olarak önemli bir mesaj çıktı. Pentagon, uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddedince, Türkiye de siparişleri erteledi.

KODLARI VERMEYİNCE SİPARİŞTEN VAZGEÇİLDİ
SSİK toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ünkatılımıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD'den 100 uçak almayı öngören siparişin, Pentagon'un uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddetmesinin siparişlerin ertelenmesine neden olduğunu kaydetti.

TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK
Gönül, "Uçak siparişlerinin verilebilmesi için proje kapsamındaki beklentilerimize yönelik müzakereler tatmin edici bir sonuca ulaşmadı. Söz konusumüzakerelerin geldiği aşamaya bağlı olarak uçak siparişleri bir sonraki SSİK toplantısında tekrar değerlendirilecek." dedi.

Özellikle yazılıma 'bir şekilde' erişme arzusunda olduklarının altını çizen Gönül, "Pek çok mesafe de alındı. İş payında, teknoloji paylaşımında mesafe alındı. Daha fazlasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Projede maliyetlerin de yükseldiğine dikkat çeken Gönül, fiyat konusunun daha sonra etraflıca değerlendirileceğini kaydetti.

TSK'nın da ihtiyaçları dahil 109 genel maksat helikopterinin alımı ihalesinde sonuca varılamadığını aktaran Gönül, hedef fiyata yaklaşıldığını, fakat komitenin istediği rakama henüz ulaşılamadığını dile getirdi. Vecdi Gönül, 1 ay içinde nihai sonuca varılacağını belirtti.

Öte yandan Gönül, Türkiye'nin de üretiminde rol aldığı askerî nakliye uçağı A400M projesinde, satın alınacak toplam 10 uçak için toplam 111 milyon euroluk ek maliyetin ödeneceğini söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com