ABD Kongresi'nden Rusya'ya kınama

ABD Kongresinden Rusyaya kınama
ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal eden askeri müdahalesini kınayan ve bu ülkeye yönelik yaptırım çağrısında bulunan tasarıyı onayladı

WASHINGTON (AA) – ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Rusya’nın, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal eden askeri müdahalesini kınayan ve bu ülkeye yönelik yaptırım çağrısında bulunan tasarıyı onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık kredi garantisini onaylamasının ardından Kongre’de Rusya’ya karşı bir tasarı daha gündeme geldi. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce ve kıdemli üye Eliot Engel tarafından sunulan H.Res. 499 numaralı tasarı, ilgili komitede kabul edildi. Tasarı, Rusya'nın, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal eden askeri müdahalesini kınıyor ve Rus yetkililere, Rus bankalara ve ülkenin diğer kurumlarına yönelik yaptırım çağrısında bulunuyor. Royce, açıklamasında, bu tasarının Temsilciler Meclisi’nin Ukraynalılara desteğinin doğrudan deklarasyonu olduğunu kaydetti.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde 27 Şubat 2014'te ulusal simge bulunmayan askeri üniformalı silahlı birlikler parlamento binası ve başbakanlığı ele geçirmişti. Daha sonra Kırım geneline yayılarak Ukrayna güvenlik güçlerinin bina ve tesislerini kuşatan birliklerin Rus askerleri olduğu anlaşılmıştı. Kremlin yönetimi, yarımada genelinde tüm kontrolü elinde tutan güçlerin Rus ordusuyla ilgisi olmadığını, bunların yerel halkın "öz savunma gücü" olduğunu iddia ediyor. 

Rusya, Ukrayna ile arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde Kırım yarımadasındaki deniz ve hava üslerinde binlerce asker bulunduruyor. Kiev yönetimi, 27 Şubat'tan bu yana yarımadaya yeni Rus ordu birliklerinin gönderildiğini açıklamıştı.

ABD ve AB başta olmak üzere uluslararası toplumdan Rusya'nın askeri müdahalesine karşı sert tepkiler gelmiş, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın ''uluslararası kuralları ihlal eden müdahalesinin bedellerinin'' olacağını açıklamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com