ABD Kriptosu: Kontrol Gülen'de

ABD Kriptosu: Kontrol Gülen'de
Eski ABD elçisi Jeffrey'nin cemaatin Türkiye'deki rolüne ilişkin kriptosu yayımlandı...

WikiLeaks belgelerine göre, Gülen hareketi ABD yetkilileri arasında giderek artan bir endişe kaynağı oluşturuyor. İnternet sitesi Canada Free Press'in haberine göre, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, 2009'da yazdığı bir kriptoda, Fethullah Gülen hareketinin "Türk hükümetinin kontrolünü ele geçirdiğini ve giderek artan şekilde İsrail ve ABD karşıtı haline gelen politikaları dikte ettirdiğini" vurguladı.

ERDOĞAN GÜLEN'İN KUKLASI GİBİ

Gülen'i, Pennsylvania'da "sürgünde" olmasına rağmen "siyasi bir fenomen" olarak nitelendiren Jeffrey, AKP liderlerinin "Gülen'in kuklası gibi" göründüklerini yazdı. Bir gizli belgede de Amerikalı diplomatların "Türk polisinin Gülen cemaati üyelerinin kontrolünde olduğunu doğrulamak mümkün değil, ancak bunu reddeden kimseyle de karşılaşmadık" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

OKULLARDA ÖĞRENCİLERİN BEYNİ YIKANIYOR
İnternet sitesi Canada Free Press'in haberine göre, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, 2009'da yazdığı bir kriptoda, Gülen'in ABD ve Müslüman ülkelerdeki okullarında "öğrencilerin beyninin yıkandığı" belirtiliyor. Gülen'i, Pennsylvania'da "sürgünde" olmasına rağmen "siyasi bir fenomen" olarak nitelendiren Jeffrey, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bulunduğu AKP liderlerinin "Gülen'in kuklası" gibi göründüklerini yazdı.

ORDU İLE ÇATIŞAN POLİSİ YÖNETİYOR
Haberde, kısa süre önce yayımlanan diğer gizli belgelere göre, Gülen yandaşlarının Türkiye'de "ordu ile çatışma halindeki" 200 bin kişilik güçlü polis teşkilatını yönettiği kaydedildi. Bir belgede de, Amerikalı diplomatların "Türk polisinin Gülen cemaati üyelerinin kontrolünde olduğunu doğrulamak mümkün değil, ancak bunu reddeden kimseyle de karşılaşmadık" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

Haberde, Gülen hareketi içinde üst düzey görevlerde bulunduktan sonra hareketten ayrıldığını söyleyen Nurettin Veren'in, "güvenlik yetkilileri arasında imamlar bulunduğu ve birçok komiserin imamlardan emir aldığı" yolundaki sözlerine de yer verildi.

YERYÜZÜNDEKİ EN TEHLİKELİ İSLAMCI
Canada Free Press haberinin başlığında "Yeryüzündeki en tehlikeli İslamcı" diye söz ettiği Gülen'in, ABD'de 140'tan fazla okulu bulunduğu halde ABD antiterör yetkilileri, Amerikan medyası ve kamuoyunun ilgisini çekmediğini de yazdı.

Gülen'in Pennyslvania'dan uluslararası operasyonlarını yönettiğini kaydeden Canada Free Press, Gülen'in 25 milyar dolarlık bir mal varlığına hükmettiğini ve AKP'nin faaliyetlerini yönetmeye devam ettiğini kaydetti.

CUMHURİYET

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com