ABD: Kuzey Kore bize haber verdi

ABD: Kuzey Kore bize haber verdi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği üçüncü nükleer denemesi konusundaki endişelerini dile getirerek, BM Güvenlik Konseyi’nin bu konuda gerekeni yapması çağrısında bulundu.

Victoria Nuland yaptığı konuşmada, “Güvenlik konseyine hızlı, güvenilir ve güçlü bir cevap vermesi çağrısında bulunuyoruz. Tabi ki bunun neleri kapsayacağı konusundaki görüşmeler de başladı. BM Güvenlik Konseyi’nin 2087 sayılı kararında, bu türdeki faaliyetlerin devamı durumunda bazı sonuçların var olacağı yönünde verilen vaatlerin yerine getirildiğini görmek istediğimizi açıkça ifade ettik” şeklinde konuştu.
 
Çin’in de Kuzey Kore’nin nükleer programına müdahale edilmesi konusunda vereceği desteğin önemini vurgulayan Nuland, “Bildiğiniz gibi Çin’le 2087 nolu karar çerçevesinde uzun zamandır çok yakın bir ilişki içerisindeyiz. Bu düzeye gelene kadar yoğun bir diplomasi sürecinden geçtik. O zamandan beri de bu karar kapsamında uygulanacak yaptırımlar konusunda görüş alışverişlerinde bulunuyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
Nükleer test sonrasında Kuzey Kore yetkilileri tarafından yapılan açıklamada testin başarılı geçtiği, bunun “ilk tepki” olduğu ve ABD’nin uyguladığı politikaları hafifletmemesi durumunda yeni önlemler alınacağı ifade edilmişti.
 
Kuzey Koreli yetkililerin, ABD’yi gerçekleştirilen nükleer test konusunda önceden bilgilendirdiğini belirten Nuland ancak herhangi bir tarih veya zaman belirtilmediğini söyledi.
 
Nuland ayrıca ABD ve uluslararası toplumu, nükleer teknolojilerin yaygınlaşması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçları göz önüne almaları gerektiği konusunda uyardı.
 
Uluslararası toplumun Kuzey Kore’ye açık bir el uzattığını ancak direnişle karşılaştığını hatırlatan Nuland, “Çin’de dahil olmak üzere hepimiz Kuzey Kore’nin yeni yönetimine, yapılabilecek farklı seçimlerin olduğuna yönelik işaretler gönderdik. Ve eğer kendilerine uygulanan izolasyonun sona ermesini, insanlarının ihtiyaçlarını karşılamayı, uluslararası toplumla farklı bir ilişki içerisinde olmayı istiyorlarsa bunun için farklı bir yol olduğunu söyledik ve bunun da yükümlülüklerini yerine getirmekle başlayabileceğini ifade ettik” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com