ABD savaş gemisi protestosunda arbede!

ABD savaş gemisi protestosunda arbede!
Bodrum limanına 3 gün önce japa atan ABD savaş gemisi, Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup tarafından protesto etti

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne 3 gün önce gelen ABD savaş gemisi "USS Sullivans" Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi oldukları ileri sürülen 25 kişi tarafından protesto edildi. Polisin, geminin önünde açıklama yapmak isteyen grubun caddenin sahil tarafına geçmesine izin verilmemesi üzerine arbede yaşandı, bazı eylemciler yaralandı.

Bugün saat 17.00 sıralarında, Kumbahçe Sahili'nde toplanan 25 kişilik bir grup, 'Türkiye Gençlik Birliği' yazılı pankart ve Atatürk posterleri açtı. Grup daha sonra ABD savaş gemisi 'USS Sullivans'ın demirli olduğu Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi'ne doğru yürüyüşe geçti.
 
Aralarında, geçen Ekim ayında Bodrum'a gelen ABD savaş gemisi USS Ramage'den inen bir askerin başına çuval geçirdikleri idiasıyla haklarında 16 yıl 4 ay hapis istemiyle dava açılan beş gencin de bulunduğu grup, yol boyunca, "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz", "Katil ABD", "Kahrolsun ABD Emperyalizmi", "6. Filo'yu Unutmayın", "Atatürk Gençliği Görev Başında" ve "Yankee Go Home" sloganları attı.
 
POLİS MÜDAHALE ETTİ
 
Polisin geniş güvenlik önlemi altında Gemi Yanaşma İskelesi'nin yakınına gelen grup, ABD gemisini arkasına alarak basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, polis grubun caddenin sahil tarafına geçmesine izin vermeyip, ellerindeki megafon ile fotoğraf makinelerini almak istedi. Gençler direnince, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Nevzat Erem, gözaltına alınmaları için talimat verdi.
 
Yaşanan arbede nedeniyle 40 kişilik takviye Çevik Kuvvet ekibi gönderildi. Arbede sırasında eylemcilerden bazıları, hafif şekilde yaralandı. Olay yerine gelen İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akgün, gruba istedikleri yerde açıklama yapabileceklerini söylemesi üzerine gerginlik sona erdi. Bu sırada bazı ABD askerlerinin gemiden bazılarının da limandan dürbünle arbedeyi izlediği, bazılarının ise video kaydı aldığı dikkati çekti.
 
EYLEMLERİMİZ GİDEREK ARTACAK
 
Grup adına açıklama yapan Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Başkanı Sefa Parlak, ABD'li askerlerin başına çuval geçirmek için çeşitli illerden Atatürk gençliğinin Bodrum'a geldiğini belirterek, "İki gündür elimizde çuvalla gezmemize rağmen ortalıkta bir tek ABD askeri göremedik. Türkiye'nin neresinde olursa olsun ABD askerinin başına çuval geçirmeye hazırız. Çünkü, ABD askerinin başına geçirdiğimiz çuval emperyalizmin başına geçirilmiştir. Bu çuval, vatan savunmasının ve bağımsızlığımızın bir sembolüdür. ABD savaş gemisi Akdeniz'de dolaşarak sadece bölge ülkelerinin geleceğini değil ülkemizinde geleceğini tehlikeye atmakta, ülkemizin komşuları ile olan ilişkilerine darbe vurmaktadır. Bu nedenle Atatürk'ün gençleri ve askerleri olarak ABD'li askerlere karşı bu tür eylemlerimizi giderek arttıracağız. Hakkımızda 16 yıl değil, 160 yıl hapis veya idam cezası da verseler de bizi asla yıldıramazlar" dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com