ABD Savunma Bakanı Hagel:

ABD Savunma Bakanı Hagel:
"Son yıllarda, (NATO) ittifakın önündeki en büyük engellerden biri Soğuk Savaşı'n sona ermesiyle birlikte 'tarihin de sona erdiği', en azından Avrupa'da güvensizlik ortamının kalmadığına yönelik algıydı. Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri bu efsaneyi boşa ç

WASHINGTON (AA) - ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri ilerlemesinin, Soğuk Savaş’ın bitimiyle güvensizliğin sona erdiği efsanesini boşa çıkardığını söyledi.

Hagel, Woodrow Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda "Soğuk Savaş Sonrası NATO Genişlemesi ve Avrupa Güvenliği" başlıklı konferansın açılışında konuştu.

Avrupa’da Rusya’nın daha geniş bir saldırganlığa hazırlanıyor olabileceği endişeleri hakimken, Hagel, NATO’nun Rusya ile ilişkisinde temel prensiplerini yeniden değerlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Hagel, NATO’daki ulusların savunma harcamalarına ve müttefikliğe katkılarını artırmaları çağrısında bulunarak Rusya’nın askeri girişimlerinin Avrupa’nın "hala tehlikeli bir dünyada yaşadığını" gösterdiğini kaydetti. Hagel, "Son yıllarda, ittifakın önündeki en büyük engellerden biri Soğuk Savaşı’n sona ermesiyle birlikte ‘tarihin de sona erdiği’, en azından Avrupa’da güvensizlik ortamının kalmadığına yönelik algıydı. Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri bu efsaneyi boşa çıkardı ve ‘yeni gerçeklerin’ habercisi oldu" diye konuştu.

Tarihe bakıldığında arşivlerin her şeyi gözler önüne serdiğine değinen Hagel, bunun, NATO’nun Rusya’yla bir savaş değil, ortaklık aradığını belirginleştirdiğine vurgu yaptı. Hagel, ABD ve müttefiklerinin Rusya’yı, güvenlik çıkarlarının birbirine yaklaştığına ikna etmek için iyi niyetle davrandıklarını anlattı.

NATO zirvesi’nin eylülde Galler’de yapılacağını anımsatan Hagel, ittifakın Avrupalı ülkeleri arasında savunma bütçelerinde görülen azalmayı görüşmek için maliye bakanlarının da toplantıya katılması çağrısında bulundu. İttifakın askeri kanadındaki liderlerin karşılaştıkları zorluklara yönelik bütçeyle ilgilenen bakanların da böylece bilgilendirilmiş olacağını kaydeden Hagel, "Hükümetlerimizdeki liderler günümüzdeki trendin savunma harcamalarındaki azalmanın sonucu olduğunu anlamalılar" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com