ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin tasarı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin tasarı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu:

 ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, 1915 olaylarına ilişkin tasarının ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanmasına ilişkin olarak, ''ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin aldığı Ermeni kararını bir ön uyarı olarak değerlendirmek gerekir. Zaman birbiriyle barışan halkların zamanıdır'' ifadesini kullandı.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Loğoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerini olumsuz etkileme, hatta duraklatma gücüne daima sahip Ermeni iddialarının,  ABD Kongresi’nin gündeminden hiç düşmeyen konuların başında geldiğini belirtti.

 Genelde Kongrenin Temsilciler Meclisi kanadıyla sınırlı kalan söz konusu iddiaların uzun bir aradan sonra ilk defa Senato kanadına da sıçradığını ve Senato Dış İlişkiler Komitesinin Ermeni iddialarını destekleyen bir kararı önemli oy çokluğuyla  aldığını hatırlatan Loğoğlu, şu görüşleri ifade etti:

''Karar tek yanlıdır ve tarihi gerçeklere uymamaktadır.  Ancak karar hem iki ülke ilişkileri hem Ermeni meselesi bağlamında Türkiye’nin dünyadaki konumu bakımından önemlidir. Komite kararının Senato genel kuruluna getirilmesi ise her an mümkündür, bir koşula bağlı değildir ve oylandığı takdirde kabul edilme olasılığı yüksektir. 1915’te yaşanan ve Ermeni iddialarına kaynaklık eden olayların 100. yılı olan 2015 yaklaşırken çeşitli ülkelerde yaşayan Ermeni topluluklarının, görüşlerini yaymak ve benimsetmek için siyaset başta olmak üzere çeşitli alanlarda yoğun, kapsamlı ve planlı bir çalışma içinde oldukları bilinmektedir. Birçok ülke parlamentosundan kararlar çıkartmayı başaran Ermeni diasporası bu sonuca ABD Kongresi bakımından henüz ulaşabilmiş değildir. Oysa siyasi anlam ve ağırlığının yanı sıra ABD Kongresi’nin alacağı bir karar en önemli karar olacaktır, çünkü Türkiye aleyhine ABD’de açılabilecek her davada Kongre kararı önemli bir zemin ve arka plan oluşturacaktır.  Bu itibarla 2015 yılı ABD’deki Ermeni lobisi için hayati bir dönüm noktası olup,  bütün güçleriyle Kongre’den aleyhimize bir karar çıkartmaya çalışacaklardır. ''

-''Kapsamlı, tutarlı ve ayrıntılı bir strateji oluşturulması gerekiyor''

Türk-Amerikan ilişkilerinde bölgesel sorunlar ve Türkiye içindeki gelişmeler nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığına işaret eden Loğoğlu, Başkan Obama başta olmak üzere ABD yönetiminin tepe noktalarında bulunan yetkililerin, Ermeni iddialarına yakın duruşlarının bilindiğini aktardı.

Loğoğlu, bu koşullarda, ABD yönetiminin Kongreyi durdurmak için fazla bir gayret göstermeme olasılığının özellikle dikkate alınması gerektiğini belirterek, ''Şu ana kadar yaptığı açıklamalar AK Parti hükümetinin meselenin ciddiyetini anlamadığını göstermektedir.  Görünen odur ki AK Parti iktidarı 2015’e hazırlıksız yakalanacaktır. Boş suçlamalar, hamaset dolu söylemler, ders verir gibi konuşmalar ve başka ülke parlamentolarını neler yapamayacaklarını belirlemeye çalışmak gibi anlamsız çıkışlar bir işe yaramayacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

CHP olarak bu konuda kapsamlı, tutarlı ve ayrıntılı bir strateji oluşturulması çağrısında bulunduklarına değinen Loğoğlu, 2015'in bir kırılma ve çatışma noktası değil, taraflar arasında bir barış ve uzlaşı yılına dönüştürülmesi için çaba gösterilmesi gerektiğine inandıklarını bildirdi.

Faruk Loğoğlu, "ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin aldığı Ermeni kararını bir ön uyarı olarak değerlendirmek gerekir. Zaman birbiriyle barışan halkların zamanıdır'' ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com