ABD senatosunda silah kontrol yasası görüşülüyor

ABD senatosunda silah kontrol yasası görüşülüyor
ABD Senatosu, son dönemde yaşanan okul katliamlarının ardından silah kontrol yasa tasarısını görüşme kararı aldı.
Son dönemde yaşanan okul katliamlarının ardından bireysel silahlanma konusu ABD’nin gündemine oturmuştu. ABD Senatosu ise dün aldığı bir kararla silah kontrolü yasa tasarısını görüşmeye başladı.
 
Senato üyeleri silah kontrolü tasarısını, 31'e karşı 68 oyla tartışmaya açmaya karar verdi.
 
Kararda 16 Cumhuriyetçi ve 52 Demokrat tasarının tartışılması yönünde oy kullanırken, 2 Demokrat ise "hayır" oyu kullanan Cumhuriyetçilerin yanında yer aldı.
 
Çoğunluk Lideri Denokrat Harry Reid, tasarıya yönelik hem güçlü desteğin hem de karşı çıkışların olduğunu ifade ederken, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch mcConnel ise anayasanın ikinci maddesine göre, devletin vatandaşlara verilen özgürlüğü kanunlarla sınırlama hakkının olmadığını söyleyerek tasarıya tepkisini dile getirdi.
 
Tasarı tartışmalarının iki hafta boyunca sürmesi bekleniyor
 
OECD verilerine göre, ABD dünyada silahla işlenen cinayetlerde de birinci sırada yer alırken, cinayetlerin yüzde 60'ı silahla işleniyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Ofisi'nin verilerine göre de her 100 ABD’liden 88'inin silaha sahip olduğu belirtiliyor.
 
Mart ayı başlarında ABD'nin Güney Dakota eyaleti okul katliamlarının önüne geçilmesi için öğretmen ve okul görevlilerinin okullarda silah taşımalarına izin çıkmıştı.(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com