ABD siyasi krizden kaygılı!

ABD siyasi krizden kaygılı!
ABD medyası Türkiye'deki siyasi kriz nedeniyle mali krize sürüklenmesi kaygısını dile getirdi

Türkiye’yi sarsan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu tüm dünyanın da gündemini oluşturuyor.

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili ‘’hükümetle yargı arasında patlak veren ve giderek büyüyen siyasi kriz, ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor" yorumları yapılırken "Türkiye'nin bu siyasi kriz nedeniyle önümüzdeki dönemde mali bir krize sürüklenebileceği kaygısı da giderek artıyor" gibi savlar dile getiriliyor.

Amerika'nın Sesi (VOA), "Siyasi Kriz Türk Ekonomisini Olumsuz Etkiler mi?" sorusuna başlığa çıkardığı haber analizinde "yolsuzluk skandalı borsada dalgalanmalara yol açarken Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında geçtiğimiz günlerde rekor düzeyde düştü" dedi.Yolsuzluk skandalının gündeme oturmasıyla geçen hafta hisse senetleri yüzde 20 oranında değer kaybederken, Türk lirasının döviz karşısındaki değeri de rekor düzeyde düştüğüne vurgu yapıldığı haberde analistlerin "siyasi krizin yarattığı asıl etkinin küresel piyasaların yılbaşından sonra tekrar faaliyete geçmesiyle hissedileceği" görüşlerine yer veriliyor.

Amerika'nın Sesi, "Yargının hükümete karşı başlattığı yolsuzluk soruşturması, ülke tarihinde şimdiye kadar görülen en geniş çaplı soruşturmalardan biri olarak anılıyor" değerlendirmesinde bulunuyor ve gözlemcilerin, "uluslararası piyasaların Türkiye'ye karşı tavrının değişmesinin zaten rekor seviyelere gerileyen Türk Lirası üzerindeki baskıyı daha da arttırabileceği" uyarısını yaptıklarına dikkat çekiyor.

"On yıldan fazla süredir iktidarda olan AKP, Türkiye'nin gayri safi milli hasılasını üçe katlayarak ülke tarihinde benzeri görülmemiş bir ekonomik büyümenin mimarı oldu" deniliyor ama bu yükselişin sona erebileceği görüşleri de aktarılıyor. Amerika'nın Sesi, şunları da söylüyor:

"Gözlemciler, hükümetin geleceğinin, yargıyla arasındaki savaş kadar ekonomik duruma da bağlı olduğunu söylüyor. Önümüzdeki Mart ayında yerel seçimler yapılacak. Başbakan Erdoğan'ın bu seçimleri hükümetiyle ilgili bir referanduma dönüştürmesi bekleniyor.

2014 yılında ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimleri de yapılacak. Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koymasını bekleniyor."


Türkiye’deki yabancı yatırımcılar, AKP Hükümeti’yle Cemaat savaşında yargıya ve polise müdahale konusunda Türk Ekonomisi’nin zarar gördüğünde hem fikir.

Kaybedenin kendileri olmayacağını, kaybedenin Türk Ekonomisi yani Türk Halkı olacağı da bir başka gerçek. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com