'ABD Türkiye'de kimyasal silah eğitimi veriyor'

'ABD Türkiye'de kimyasal silah eğitimi veriyor'
Suriye'de Esad rejimine ait kimyasal silahların terörist grupların eline geçmesini önlemek amacıyla ABD'nin Türkiye ve Ürdün'de Suriyeli milislere eğitim verdiği iddia edildi.

Amerikan televizyonu CNN ve Suriye'deki haber sitesi "Syria Deeply" nin iddiasına göre, ABD, Esad'ın kimyasal silahlarının terörist grupların eline geçmesini önlemek için Türkiye ve Ürdün'de Suriyeli muhaliflere eğitim veriyor.

İngiltere merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) verilerine göre, Suriye, dünyanın 4'üncü ve Ortadoğu'nun en büyük kimyasal silah stoğuna sahip. Esad'ın kimyasal silah stoğunda sarin ve hardal gazı da bulunuyor.

Suriye'deki iç savaşta söz konusu kimyasal silahların terörist grupların eline geçmesinden çekinen ABD, Suriyeli milisleri bu konuda eğitmeye başladı. Türkiye ve Ürdün'deki kamplarda Suriyeli milislere ilk aşamada, kimyasal silah depolarını tespit etme eğitimi veriliyor. Suriyeli milisler, buldukları kimyasal silahları güvenli bir yere taşıma ve depolama eğitimi de alıyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com