ABD: "Türkiye'deki Gidişata Dair Kaygılıyız"

ABD: "Türkiye'deki Gidişata Dair Kaygılıyız"
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, önceki geceki günlük basın toplantısında, bir gazetecinin son Ergenekon operasyonuna dair sorusuna cevap verdi..

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, önceki geceki günlük basın toplantısında, bir gazetecinin son Ergenekon operasyonuna dair sorusu üzerine, “Daha önce kamuoyunun önünde dile getirdiğimiz gibi Türkiye'deki gidişata dair kaygılarımız var” dedi.

Crowley'e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

Türkiye'de yeni bir hafta, yeni bir tutklama serisi daha...10 gazeteci ve (duyulamadı) tutuklandı. Endişeli misiniz?
Bu davada devam eden gelişmeleri izleyeceğiz. İncelemelerin ya da soruşturmaların şeffaf bir şekilde ilerlemesi çağrısında bulunuyoruz ve Türkiye ile temas etmeye ve bağımsız ve çoğulcu medya için çağrıda bulunmaya devam edeceğiz. Bu, sağlıklı bir demokrasi için kritik önemde. Yıllık insan hakları raporumuzda küresel basın özgürlüklerine ilişkin değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz.

Başkan Obama Türkiye'deki gazetecilere yönelik yıldırmaların farkında mı, ve bu konuyu (duyulamadı) ile konuşurken gündeme getirdi mi?

Bu sorular spesifik, bunu Beyaz Saray'daki meslektaşlarıma bırakıyorum.

Ancak, Türkiye'de gazetecilerin yıldırılması ve tutuklanmasının sistematik hale geldiğini düşünmüyor musunuz? Her 10 günde bir bir grup gazeteci tutuklanıyor.

Bu konuda yargıda bulunmak zor. Daha önce kamuoyunun önünde dile getirdiğimiz gibi Türkiye'deki gidişata dair kaygılarımız var. Bu gelişmelerle ilgili olarak Türk yetkililerle temas kurmaya devam edeceğiz ve bu davaları çok yakından izleyeceğiz.

Bu devam ediyor ve bir yıl oldu, bazı insanlar yıllardır hapiste ve davalar devam ediyor. Bir kırmızı çizgi var mı yoksa bu devam mı edecek?

Bu çok yakından izlediğimiz bir konu. Biz dünya genelinde basın özgürlüğünün önemli savunucularıyız ve bu gelişmeleri, Türkiye ve dünyadaki her bir ülkeye ilişkin sürdürdüğümüz insan hakları değerlendirmelerinin bir parçası olarak takip ediyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com