‘ABD, Türkiye’yi İsrail için uyardı’

‘ABD, Türkiye’yi İsrail için uyardı’
Türkiye’nin Patriot karşılığında İsrail’e NATO’daki vetosunu kaldırdığı iddia edilirken İsrailli kaynaklar, ABD’nin Ankara’yı uyardığını öne sürdü. Ankara ise "telkin yok" dedi.

Milliyet'ten Burcu Karakaş'ın haberine göre, İsrail’in bir süredir Türkiye ile yaşanan kriz nedeniyle dahil olamadığı NATO etkinliklerine 2013’te katılmak için aldığı onayın, Türkiye’nin NATO’dan Patriot füzeleri talebiyle aynı zamana denk düşmesi üzerine tartışmalar sürerken, İsrailli kaynaklar ABD’nin Türkiye’ye gerginliği daha fazla uzatmaması yönünde telkinde bulunduğunu öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin uyarısı üzerine Patriot füzeleri karşılığında vetonun kalktığı iddialarını yalanlarken İsrail’in ‘kazanan taraf’ gibi bir durumun söz konusu olmadığını, Türkiye’nin süreçten istediğini alarak çıktığını savundu. Tartışmalar, İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’un “NATO’nun Patriot füzelerini İsrail ile ilişkilerde buzların çözülmesinde Türkiye’yi ikna etmek için bir araç olarak kullandığı” iddiaları ile başlamıştı.

‘NATO’yu felç etmeyin’

İsrailli kaynaklar tarafından Milliyet’e verilen bilgiye göre, Türkiye NATO çerçevesinde İsrail ile hâlâ her türlü işbirliğine karşı. Ancak İsrailli kaynaklara göre, Amerikalı yetkililer, Türkiye’ye İsrail’le olan anlaşmazlık nedeniyle NATO’nun çalışmalarını felç etmemeleri yönünde telkinde bulundu. Ayrıca, Patriot meselesinin gündemde olduğu dönemde, Türkiye’nin NATO’nun sorunsuz işleyebilmesi ve herkesin çıkarının sağlanması adına Mavi Marmara olayından beri süregelen İsrail karşıtlığını uluslararası arenada aktif bir biçimde sürdürmemeyi kabul ettiği de öne sürüldü.

‘Telkin söz konusu değil’

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise, Jerusalem Post’ta yer alan Patriot iddialarını yalanlarken, İsrail’in uzlaşı sürecinden ‘kazanan taraf’ pozisyonuyla çıkmasının söz konusu olmadığını belirtti. Türkiye’nin süreçten istediğini alarak çıktığını savunan bakanlık yetkilileri, NATO faaliyetleri kapsamında ABD hükümetinin Türkiye’ye İsrail’le devam eden siyasi krize son vermesi uyarısında bulunmadığını da ifade etti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com