ABD “uçurum”dan döndü!

ABD “uçurum”dan döndü!
ABD'de ''mali uçurum''dan kurtulmayı öngören tasarıyı, Senato'dan sonra Temsilciler Meclisi de onayladı.

Tasarı, meclisten 167'e karşı 257 oyla geçti. Oyların partilere göre dağılımına bakıldığında, Demokratların 172'si ''evet'', 16'sı ''hayır'' oyu kullanırken, Cumhuriyetçilerin 85'i tasarıya ''evet'' oyu kullandı, 151 Cumhuriyetçi ise tasarıya ''hayır'' dedi.
 
Tasarı uyarınca, otomatik harcama kesintilerinin 2 aylığına ertelenmesi, yıllık gelirleri 400 bin dolar ve aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve aşağı olan ailelerin önceki başkan George W. Bush dönemi vergi indirimlerinin devam etmesi ve işsizlik maaşları ödemesinin bir yıl daha uzatılması öngörülüyor.
 
OYLAMA SANCILI GEÇTİ
 
Ancak, tasarının meclis tarafından onaylanması süreci sancılı geçti. Temsilciler Meclisi'nde hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler Senato'nun geçirdiği tasarıyı inceledi. İki taraftan da, Senato'nun geçirdiği tasarıya yönelik bazı memnuniyetsizlikler dile getirildi.
 
Senato'nun tasarısının çıkmasına öncülük eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Demokratlarıyla bir araya gelerek, tasarıyı oylamaları için ikna etmeye çalıştı.
 
OBAMA: BUGÜN BUNU BAŞARDIK
  
Obama, tasarının meclisten geçmesinin ardından Beyaz Saray'da, Kongre'nin anlaşmasında önemli payı olan Başkan Yardımcısı Joe Biden ile birlikte kameraların karşısına geçti.
 
ABD Başkanı Barack Obama, seçim kampanyasında, vergi kodlarının değiştirilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatarak, ''Bugün bunu başardık'' dedi.
 
Tasarının Kongre'den geçmesinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Obama, özellikle Biden ve Kongre liderlerine teşekkür etti. Obama, ''Bugün, Amerikalıların en zengin yüzde 2'lik kesimine vergileri artırırken, ekonomiyi tekrar durgunluğa sürükleyebilecek ve ülke genelindeki tüm ailelere ciddi etkilerde bulunabilecek orta sınıfa yönelik vergilerin artması konusunu engelleyen bir kanunu imzalayacağım'' dedi.
 
Obama, tasarı sayesinde Amerikalıların yüzde 98'i ile, küçük ölçekli işletmelerin yüzde 97'sinin vergilerinde artış görmeyeceğini ve 2 milyon civarındaki işsize, iş bulana kadar işsizlik yardımlarının devam edeceğini söyledi.
 
''BU BİR ADIM''
 
Ancak bugünkü tasarının bütçe konusunda daha geniş bir çözüm noktasında bir adım oluşturduğunu ifade eden Obama, bütçe açığının hala çok yüksek olduğuna işaret etti.
 
Obama, bütçe açığının azaltılması için bazı hükümet harcamalarında kesintilere gidilmesi konusunun önümüzdeki dönemde Kongre ile ele alınacağını ama bu kesintilerin dengeli olması gerektiğini vurguladı. Obama, seçim kampanyasında, orta sınıfın pahasına, zenginlerin yararına olan vergi kodlarının değiştirilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatarak, ''Bugün bunu başardık'' dedi.
 
Kongre ile bu konularda uzlaşmaya hazır olduğunu da belirten Obama, önümüzdeki günlerde gündeme gelecek borç limiti konusunu ima ederek, Kongre ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aynı tartışmaya girmeyeceğini ısrarla vurguladı.
 
OBAMA TATİLİNE DEVAM EDECEK
 
ABD Başkanı Barack Obama,  ''mali uçurum''dan kurtulmayı öngören tasarının Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından tatiline devam etmek üzere Hawaii'ye döndü.
 
Obama, tasarının geçmesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan basın açıklaması sonrasında ABD Başkanlık uçağı Air Force ile Hawaii'ye hareket etti. Barack Obama, ''mali uçurum'' sorunu dolayısıyla yılbaşı tatili için ailesiyle gittiği Hawaii'den, Noel ertesinde geri dönmüştü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com