ABD vatandaşı aç

ABD vatandaşı aç
Kasım ayının son perşembe günü Şükran Günü’nü kutlayacak olan ABD'de, bu yıl 42,2 milyon Amerikalı ancak gıda fişi ile yemek yiyebilecek.

Ulusal bir bayram olan Şükran Günü’nü kutlamaya hazırlanan Amerikalıların yüzde 13’ünün gıda fişi almaya çalışarak aç kalmaktan kurtulmaya çalıştığı öğrenildi.

RussiaToday’de yer alan habere göre, 42 milyondan fazla Amerikalının bu yılki Şükran Günü yemeklerini gıda fişi ile temin edeceği ifade edildi. Haberde Sunlight Vakfı isimli kâr amacı gütmeyen bir hükümet gözlemci kurumun gıda fişi uygulamasına dair yayınladığı yeni bir raporun sonuçlarına yer verildi.

Gıda fişini dolduran insanlar

Raporda, geçmiş dönemlere nazaran daha fazla sayıda Amerikalının bu yılki Şükran Günü yemeklerini almak üzere gıda fişi kullanacak olduğu tespit edildi. Food Stamp Challenge gıda fişi ile yiyecek satın alan yaklaşık 42,2 milyon Amerikalının bir öğünlük yemek bütçesinin yaklaşık 1.25 dolar olduğunun belirtildiği haberde, bu yılki Şükran Günü’nde çok sayıda insanın karnını bu yolla doyurabileceğine dikkat çekildi.

ABD mali sisteminin kötüye gitmeye başladığından bu yana, gıda fişi uygulamasına dâhil olan düşük gelirli ve hiç geliri olmayan ailelerin sayılarının arttığı ifade edildi.

Ayrıca ABD Tarım Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre Ağustos ayında, bu zamana kadarki en yüksek rakam, 47,1 milyon Amerikalının gıda fişi temin ederek karnını doyurduğu dile getirildi. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, gıda fişi uygulaması adı ile bilinen Tamamlayıcı Beslenme Destek Programı’na (Supplemental Nutrition Assistance Program-SNAP-) olan katılım 2007 yılından itibaren yüzde 70 oranında artış gösterdi.

Ekonomistler işsizlik sorunu çözülmeden bu uygulamaya katılan kişi sayısında bir düşüş yaşanmayacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Kongre Bütçe Dairesi, SNAP uygulamasının geçen yılki toplam maliyetinin 72 milyar tutarında olduğunu açıklamıştı. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com