ABD yeni uzay cephaneliğini gözler önüne seriyor!

ABD yeni uzay cephaneliğini gözler önüne seriyor!
ABD, 30 yıl süren uzay mekiği programına son verdiğinde, bazı çevreler Washington'u uzayda yarım asırdır devam eden üstünlüğünü kaybetmekle eleştirmişti.

Ancak ABD'nin sır gibi sakladığı uzay projeleri olduğu ortaya çıktı. Dahası, ABD Keşif Bürosu uydularını casusluk için kullandığını itiraf etti.

ABD, Temmuz ayında sona eren uzay mekiği programının ardından astronotlarını taşıyacak yeni uzay araçları tanıtmamış ve bu iş için Rusların yardımına başvurmuştu. Bu durum ABD'nin uzayda gücünü kaybettiği şekilde yorumlanmış, hatta İngiliz Telegraph gazetesi ABD'nin uzaydan “geri çekildiğini” öne sürmüştü.

Ancak, ABD hükümetinin uzaydaki üstünlüğünü korumasını sağlayacak gizli projeleri geçtiğimiz hafta sessizce gün ışığına çıktı. Bu projenin en önemli parçası ise altı yıl sonra hizmete girecek olan, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) tarihinde inşa ettiği en büyük roket olacak.

“UZAY GÜCÜ” ARTIRILIYOR
 
WiredScience, hayata geçirdiği gizli projelerle, ABD'nin geri çekilmek bir yana dursun, gelecekte Rusya ve Çin'den gelebilecek tehditlere karşı hazırlıklı olmak için uzaydaki “güç yapısını” iki katına çıkardığını belirtti.  

ABD'nin Dünya'nın yörüngesinde kuracağı gücün belkemiğini ise Space Launch System (Uzay Ateşleme Sistemi) oluşturacak. 120 metre uzunluğundaki roket, taşıyacağı uzay aracının taşıyabileceğinden daha fazla yük kapasitesine sahip olacak. SLS, alçak Dünya yörüngesine taşınan yaklaşık 26 ton yüke kıyasla, tam 143 ton malzeme taşıyabilecek kapasitede olacak. Dev roket, beş ana motor ve iki ek güçlendiriciye sahip olacak.

ABD'NİN 30 YILLIK UZAY MEKİĞİ PROGRAMI SON BULDU
 
NASA, dev roketin geliştirilmesinin yaklaşık 18 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor. Bazı eleştirmenler ise roketin bu rakamın dört katına mal olacağını savunuyor. NASA Başkanı Charles Bolden, SLS ile “ABD'nin uzaydaki liderliğini sürdürmeye devam ettireceğini” belirtirken, roketin iki büyük amaca hizmet etmek için tasarlanıyor. 2017'de hizmete girecek roket ilk olarak astronotları gök taşlarına taşıyacak. Ardından, rota 2025 yılında kızıl gezegen Mars'a çevrilecek.

“UYDUMUZ AFGANİSTAN'I GÖZETLİYOR”
 
NASA dev roketine ait projeleri açıklarken, ABD Ulusal Keşif Bürosu (NRO) Başkanı Bruce Carlson, başında olduğu kurumun 50'inci yıl dönümünde önemli bir itirafta bulundu. Carlson, son yedi ay içinde tam altı yeni uyduyu uzaya gönderdiklerini ve bu uyduların ABD'nin düşmanları üzerinde casusluk yaptığını belirtti.

Carlson, NRO'nun gizli uydularının amacının “ABD'nin düşmanları ve rakipleri üzerinde casusluk yapmak olduğunu, gündüz veya gece, iyi veya kötü hava şartlarında bu görevi yürüteceklerini” ifade etti.

Carlson, Soğuk Savaş döneminden kalma ve Sovyetlerin uzun mesafeli konuşmalarını dinlemek için kullanılan eski uyduların, yönlerinin değiştirilerek Afganistan'da Taliban militanları arasındaki görüşmeleri takip ettiğini de sözlerine ekledi.

UYDUDAN BOMBA TESPİTİ
 
Tüm bunların yanında, NRO uyduları Afganistan'da yol kenarlarına yerleştirilmiş bombaların elektromanyetik sinyallerini de tespit etmek için kullanılıyor.

Uydular, bir dakikadan kısa bir süre içinde bombanın bilgisini askerlere ulaştırıyor ve bomba kırmızı bir nokta halinde dijital haritada beliriyor. Carlson, “Bunu nasıl yaptığımızı detaylı olarak açıklayamam. Ama çok ileri bir teknoloji kullandığımızı söyleyebilirim” dedi.

Ancak Carlson'ı endişelendiren hususlarda var. Uzayda Rusların uzay araçları ve Çinlilerin uyduları giderek çoğalıyor. Bu da, Dünya'nın yörüngesinde büyük kaza ve ABD uydularına yönelik saldırı riskini doğurabilir. Carlson, “Şurası kesin ki uzayda rekabet giderek artıyor” ifadesini kullandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com