ABD'de, 5 Çinli subay hakkında açılan siber casusluk davası

ABDde, 5 Çinli subay hakkında açılan siber casusluk davası
ABD’nin Pekin Büyükelçisi Baucus, Çin Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

PEKİN (AA) - ABD’nin beş Çinli subayın siber casusluk suçlamasıyla mahkemeye sevk edilmesi kararı üzerine, bu ülkenin Pekin Büyükelçisi Max Baucus, Çin Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Çin Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da 5 Çinli subay hakkındaki suçlamanın iki ülke arasındaki askeri ilişkilere ciddi zarar vereceği uyarısında bulunuldu.

ABD’nin dün, Çinli subaylar hakkında kanuni işlem başlatıldığını duyurmasının hemen ardından, kararı şiddetle kınayan Çin, tepki olarak, geçen yıl kurulan ABD-Çin siber güvenlik çalışma grubunun faaliyetlerini askıya aldığını ilan etmişti.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang’ın, Baucus ile yaptığı görüşmede, standart diplomatik lisanla Çin’in şikayetini ilettiğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da “suçlamaların uydurma unsurlara dayandığı” ve ABD ile Çin arasındaki “işbirliği ve karşılıklı güveni” tehlikeye atacağı bildirildi. Söz konusu açıklamaya Çin’in devlet televizyonunda da geniş yer verildi.

ABD'nin Pekin Büyükelçiliği ise Baucus’un, Çin Dışişleri Bakanlığına çağrılması konusunda yorumda bulunulmayacağını duyurdu.

Çin Savunma Bakanlığı açıklamasında da ABD’nin yönelttiği suçlamaların, iki ülke orduları arasında giderek ısınmaya başlayan ilişkilere soğuk su etkisi yaptığı belirtildi. Açıklamada, "ABD bu hareketiyle iki ülke orduları arasında sağlıklı, istikrarlı, güvene dayalı ilişkiler kurma taahhüdüne ihanet etmiş ve iki taraf arasındaki karşılıklı güvenin ciddi zarar görmesine yol açmıştır" ifadesi yer aldı.

- İhtilaf nasıl başladı

Çin ile ABD arasındaki ihtilaf, ABD’nin Pittsburgh kentindeki tahkikat jürisinin, 6 ABD kuruluşuna ait bilgisayarlara, güvenlik sifrelerini kırarak sızan 5 Çinli subayın, ekonomik casusluk ve ticari sırları çalma suçlamasıyla yargılanmalarına karar vermesi üzerine başladı.

Siber saldırıya uğrayan kuruluşlar, nükleer enerji, metaller ve güneş enerjisi ürünleri sanayilerinde dünya lideri şirketler olan “Alcoa World Alumina”, “Westinghouse Electric Corp.”, “Allegheny Techologies”, “US Steel Corp.”, “ SolarWorld”  ile  ABD’nin en büyük sanayi işçileri sendikası olan United States Steelworkers Union’dan oluşuyor.

Olay, Çin hükümetinin ekonomik kazanç temin etmek maksadıyla Amerikan şirketlerine ait özel bilgilerin peşine düştüğünün ilk kez ABD tarafından delillendirilmiş olması açısından önem taşıyor.

ABD Adalet Bakanlığından, Çinli subayların yargılanmak üzere ABD’ye getirilmesinin amaçlandığına ilişkin yapılan açıklamalara karşın Çin ile ABD arasında suçluların iadesi konusunda yapılmış resmi bir anlaşma bulunmaması nedeniyle bu kişilerin ABD’deki mahkemelerde yargılanması ihtimali çok düşük.

Eski siber suçlar savcısı Mark Rasch, Çin’in subayları iade etmemesi durumunda “kesinlikle bir şey olmayacağını” ancak Çin'e yapılacak resmi iade isteminin, suçlamalar sonuca bağlanana kadar bu ülkeyi savunma durumunda bırakacağını belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com