ABD'de 6 eyalette kasırga alarmı

ABD'de 6 eyalette kasırga alarmı
Atlantik mevsiminin ilk kasırgası olan ve halen üçüncü kategori olarak sınıflandırılan Irene kasırgası, saatte 185 km. hızla ABD'ye doğru ilerliyor.

Kasırganın gün boyunca bir kategori daha kuvvetlenmesi bekleniyor.

Kuzey Carolina, Maryland, Virginia, Delaware, New Jersey ve New York'da yaklaşan kasırga nedeniyle olağanüstü durum ilan edildi. Kuzey Carolina Eyaleti'nin bazı bölgelerinde de zorunlu tahliyelere gidildi.

Delaware, Maryland ve New Jersey eyaletlerinin de Cumartesi öğleden sonra Irene kasırgasının etkisi altına girmesi bekleniyor. 

Irene Kasırgası, Kuzey Carolina'daki Cape Hatteras'ın 900 km. güneybatısına kadar ulaştı.

Meteoroloji uzmanları Irene'in bugün biraz kuvvetleneceğini; daha sonra ABD'nin doğu kıyıları boyunca kuzeye doğru ilerlerken zayıflayacağını, Pazar günü ise ikinci kategoride bir fırtına olacağı tahmininde bulundu.

Yetkililer, Kuzey Carolina'dan Chesapeake Körfezi'ne ve Maryland'ın doğu kıyısına kadar olan şeritte, tehlikeli fırtınalara, yüksek dalgalara, büyük gelgitlere ve akıntılara karşı uyarıda bulundu.

ABD'DE ULAŞIM KİLİTLENDİ
Amerikan demiryolları Amtrak, Washington'un güneyinde, doğu kıyısındaki treni seferleri iptal etti; havayolları da hafta sonunda hava ulaşımında geniş çaplı aksamalar olacağını tahmin ediyorlar.

New York Valisi Andrew Cuomo, Irene kasırgasının yol açabileceği her türlü durum için her düzeyde devlet kurumunu harekete geçtiğini açıkladı.

Tropik fırtınadan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda gözlem altında bulunan başkent Washington'da, Martin Luther King Jr için yakınlarda açılan anıtta Pazar günü yapılması planlanan ithaf töreni Eylül ayına ertelendi. Törene Başkan Barack Obama'nın da katılması bekleniyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com