ABD'de ''Dünya Saati'' karanlığı

ABDde Dünya Saati karanlığı
New York'aki BM ve Empire State binası, ünlü Times Meydanı ile Las Vegas kenti, ''Dünya Saati'' için ışıklarını kapatarak, dünyaya iklim değişimi konusunda mesaj verdi

NEW YORK (AA) - New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi, kentin gözde turistik mekanlarından Empire State binası ve ünlü Times Meydanı ile önde gelen turizm merkezlerinden Las Vegas kenti, ''Dünya Saati'' (Earth Hour) uygulaması için ışıklarını kapatarak, enerji tasarrufu ve iklim değişimi konusunda dünyaya çevre mesajı verdi.  

2007 yılında Avustralya'nın Sidney kentinde 2 milyon kişinin ışıklarını kapatmasıyla başlayan ve bugün yaklaşık 2 milyar insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketine dönüşen, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfının (WWF) 157 ülkede düzenlediği "Dünya Saati'' kampanyasına, New York'taki BM Genel Merkezi, Empire State binası ve Times Meydanı ile turistik eğlence merkezi Las Vegas kenti de katıldı. 

BM'nin ikonik genel merkez binası saat 19.00'dan 22.00'ye kadar 3 saat süreyle ışıksız kalırken, Times Meydanı, Empire State binası ve  Las Vegas kenti de saat 20.30'dan 21.30'a kadar ışıklarını kapattı.

İklim değişimi ve sürdürülebilir enerji tüketimini teşvik amacıyla gerçekleştirilen ''Dünya Saati'' uygulaması çerçevesinde, New York'taki BM Genel Merkez binası dışında, Cenevre ofisi başta olmak üzere dünya genelindeki tüm BM ofisleri de bir saat süreyle ışıklarını kapatarak kampanyaya destek verdi.

 

-Times Square ilk defa ışık kapattı

ABD'nin ve New York'un gözde turizm merkezlerinden biri olan Times Meydanı'nda bir çok bina, bu yıl ilk defa gönüllü ışıklarını kapatma kararı alırken, meydanda yer alan çok sayıdaki bilbordların yarısı ışıksız kaldı.

 

-Genel Sekreter Ban'ın iklim değişimi çağrısı

"Dünya Saati"nin iklim değişimi eylemi ihtiyacına dikkati çekmeyi amaçladığını belirten BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, geçen hafta Grönland'a ziyaret gerçekleştirmişti.

Zirveyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Ban, Grönland'taki Fjord Buzdağları'nın ve orada bulunan buzulların hızla erdiğini ve ''Küresel ısınmanın etkileri, eriyen buzullar, aşırı hava koşulları ve denizlerin yükselmesi, Grönland halkının hayatını ciddi şekilde tehdit ettiğini" belirterek dünya liderlerinden zirveye gelme konusunda siyasi irade göstermelerini istedi.

Genel Sekreter Ban'ın liderlik yapacağı İklim Değişimi Zirvesi BM'nin 69. Genel Kurul çalışmalarının yapılacağı eylül ayında New York'taki BM Genel Merkezi'nde yapılacak. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com